Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 10:21
Reklama KD Market

PACC przedstawia: Kurt Summers, skarbnik miasta Chicago



Skarbnik miasta Chicago zarządza zasobami finansowymi miasta, funduszami emerytalnymi pracowników miejskich, w tym szkolnictwa, i innymi sprawami dotyczącymi gospodarki i polityki finansowej Wietrznego Miasta. Do jego zadań należy też zarządzanie programami promocji i rozwoju gospodarczego w całym mieście. Niedawno mieliśmy okazję porozmawiać ze skarbnikiem.

PACC: Kiedy spotkaliśmy się we wrześniu podczas Taste of Polonia, mieliśmy przyjemność zauważyć Pana zainteresowanie polską społecznością biznesową w Chicago. Czy to jest oznaka zainteresowania osobistego, czy jest to związane z Pana pracą i funkcją skarbnika?

Kurt Summers: Dzięki społecznościom etnicznym Chicago jest wielkim, żywym i kwitnącym ośrodkiem kulturalnym Środkowego Zachodu. Duża polska społeczność miasta ma tu głębokie korzenie i jest bardzo gościnna. Ciągłe zaangażowanie, kontakty z Polonią i wspieranie wydarzeń takich jak Taste of Polonia jest dla mnie ważne nie tylko jako skarbnika, ale też jako rzecznika wszystkich naszych grup etnicznych.

Dla mnie, jako jednego z zaledwie trzech wybranych urzędników miejskich, kontakty ze wszystkimi dzielnicami miasta to sprawa kluczowa. Ponieważ to mieszkańcy dzielnic znają najlepiej swoje potrzeby i problemy, poznanie ich i spotkania z nimi są dla mnie priorytetem. Już wkrótce po wyborze na urząd skarbnika udało mi się odwiedzić wszystkie 77 dzielnic w ciągu 77 dni w celu omówienia lokalnych możliwości inwestycyjnych i sposobów, w jakie biuro skarbnika miasta może jak najlepiej służyć wszystkim mieszkańcom.

We wszystkich dzielnicach, które odwiedziłem, założyliśmy lokalne think tanki, które kontynuują rozpoczęte dialogi i utrzymują otwartą linię komunikacji z moim biurem. Mieszkańcy dzielnic uczestniczą w miesięcznych i kwartalnych spotkaniach, zabiegając o interesy i potrzeby swoich społeczności. Posiadanie przy stole mieszkańców miasta daje mi jeszcze lepsze zrozumienie całej metropolii, szczególnie jeśli chodzi o inwestycje na szczeblu lokalnym, jak i na dłuższą metę.

PACC: Większość naszych firm członkowskich to tzw. małe firmy w Chicago i okolicach. Czy są jakieś programy lub środki, które szczególnie polecałby Pan w odniesieniu do ich rozwoju?

– Ponieważ małe przedsiębiorstwa są podstawą gospodarki i napędem witalności chicagowskich dzielnic, musimy wyjść naprzeciw ich potrzebom. W moim biurze robimy co możemy, aby sprostać wymogom i potrzebom firm, ale w tym procesie wszyscy powinni być dobrymi partnerami, również nasze banki.

Nie tylko powinniśmy inwestować w nasze małe firmy, by tworzyły nowe miejsca pracy i pobudzały całą gospodarkę, musimy również upewnić się, że nasze banki inwestują w dzielnicach, gdzie są zlokalizowane. Już od roku pracuję nad nową inicjatywą, której celem jest zapewnienie, że banki korzystające z pieniędzy podatników są rozliczane przez mieszkańców Chicago i inwestują w dzielnicach ich zamieszkania.

W chwili obecnej banki, które robią interesy z miastem, posiadają na swych kontach w sumie od 500 milionów do miliarda dolarów pochodzących z kieszeni podatników. Po raz pierwszy w historii, na podst. tzw. Community Reinvestment Act, moje biuro gromadzi dane dotyczące tego, gdzie dokładnie i w jaki sposób pieniądze te są inwestowane. W najbliższych miesiącach podamy to do publicznej wiadomości, tak by każdy podatnik mógł sprawdzić, czy ich lokalny bank inwestuje w swoim własnym otoczeniu.

W nowym roku moje biuro będzie również koncentrować się na lokalnych inicjatywach inwestycyjnych i ponowimy kontakty z izbami handlowymi, aby upewnić się, że właściciele małych firm mają dostęp do środków potrzebnych w rozwoju.

Które z think tanków skarbnika poleciłby Pan szczególnie członkom PACC?

– Nasze think tanki organizowane są w poszczególnych dzielnicach przez właścicieli biznesów, lokalnych liderów i zwykłych mieszkańców, którym zależy na kontaktach z miastem. Jednym z najciekawszych programów, które niejako wyrosły z think tanków, jest inicjatywa Siostrzanych Dzielnic (Sister Neighborhoods).

Poprzez Siostrzane Dzielnice udało nam się połączyć wszystkie 77 chicagowskich dzielnic, by się wzajemnie wspierały i wymieniały najlepszymi praktykami. Chicago jest pełne talentów, a mieszkańcom zależy na tym, by się poznawać i wymieniać pomysłami z pożytkiem dla wszystkich.

To dzięki naszej inicjatywie Małgorzata Ptaszyńska, chicagowianka polskiego pochodzenia i dyrektor wykonawczy Izby Handlowej dzielnicy Avondale (Greater Avondale Chamber of Commerce), a zarazem lider Avondale Think Tank, poznała Glenna Fultona, dyrektora wykonawczego Greater Englewood Community Development Center. Dzięki tej unikalnej współpracy Margaret i Glenn mogli wskazać biznesowi z Avondale możliwość rozwoju, która aktualnie istnieje w dzielnicy Englewood. Bez tej naszej nowej inicjatywy mogłoby do tego nigdy nie dojść.

W biurze skarbnika uważamy, że nikt nie ma monopolu na dobre pomysły, a inicjatywa Siostrzanych Dzielnic jest prostym sposobem, aby wspomóc mieszkańców Chicago we wspólnym rozwiązywaniu problemów i w ulepszaniu miasta dla przyszłych pokoleń.

Zachęcam wszystkich zainteresowanych miejscem przy stole, aby przyłączyli się do jednego z naszych think tanków, odwiedzając naszą stronę internetową pod adresem www.chicagocitytreasurer.com.



PACC POLECA:

Nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych i ciągłe pogłębianie wiedzy to kluczowe elementy rozwoju firmy i/lub kariery. Oprócz zapowiadanych tydzień temu warsztatów, które oferuje Departament Biznesu i Ochrony Konsumenta Miasta Chicago (Business Affairs & Consumer Protection – BACP), PACC poleca następujące dodatkowe okazje w styczniu 2016:

20 stycznia: Europejski networking biznesowy w godz. 17.30 do 19.30 w hotelu Drake w Chicago

Event jest współorganizowany przez PACC i 8 innych europejskich izb posiadających swoją siedzibą w Chicago (opłata 10 dol. – członkowie izb, 20 dol. – pozostali).

26 stycznia: E-mail marketing w godz. 18.00 do 19.30

Przedstawi Norbert Barszczewski z JP NetQuest w biurze PACC (wstęp wolny dla członków PACC; 20 dol. – pozostali)

27 stycznia: International Business Roundtable w godz. 16.00 do 18.00

Przedstawi Chicagoland Chamber of Commerce (członkowie izby – 25 dol., pozostali – 40 dol.)

Aby zarejestrować się lub uzyskać dodatkowe informacje, prosimy kontaktować się bezpośrednio z organizatorami lub z biurem PACC, tel. (773) 205-1998 lub e-mail: [email protected].



Trochę o świętach – statystycznie

Chociaż poziom radości z prezentów, które niedawno znaleźliśmy pod choinką, niekoniecznie bywał proporcjonalny do ceny, z punktu widzenia punktów sprzedaży im więcej wydawaliśmy na ich zakup, tym lepiej. Z dokładniejszym oszacowaniem wpływów i zysków sektora detalicznego podczas tegorocznego okresu świątecznego trzeba będzie jeszcze trochę zaczekać. Ale wiemy, jaki budżet na świąteczne prezenty był w planach konsumentów. Oto ciekawe porównawcze dane (w USD) sporządzone na podstawie sondażu przeprowadzonego w wybranych krajach przez statystyczny portal Statista:

Tegoroczny budżet przeciętnego konsumenta w USA – 830 dolarów. To więcej niż 720 dol. w roku 2014, ale to jeszcze mniej niż 866 dol. w roku 2007…

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama