Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 15:31
Reklama KD Market

Możemy odetchnąć z ulgą! Prawo jazdy wciąż dobre na wszystko

/a> fot.Justin Lane/EPA


Jak informuje Departament Bezpieczeństwa Narodowego (DHS), prawa jazdy i dokumenty tożsamości wydane w Illinois będą akceptowane jako dowody tożsamości podczas wejścia do samolotu na rejsy krajowe do 2018 roku. Początkowy termin miał wygasnąć 10 stycznia tego roku. Dobrą wiadomością jest też to, że oba dokumenty będą przyjmowane w znakomitej większości urzędów państwowych.

Wszystko dzięki temu, że Illinois − podobnie jak kilka innych stanów − uzyskało od rządu federalnego więcej czasu na sprostanie przepisom, które wymagane są na mocy ustawy Real ID. Początkowy termin miał wygasnąć 10 stycznia tego roku, ale Departament Bezpieczeństwa Narodowego (U.S. Department of Homeland Security, DHS) przedłużył do 22 stycznia 2018 r. termin wprowadzenia w życie zmian w procedurach wydawania prawa jazdy i stanowego ID.

Wciąż dokumenty tożsamości

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem DHS przez najbliższe dwa lata można używać prawa jazdy oraz ID wydanych w Illinois do legitymowania się na lotniskach w przypadku rejsów krajowych. Tak więc nie musimy robić tego przy pomocy paszportu lub zielonej karty.

Prawo jazdy i stanowy dowód tożsamości są też do 2018 r. dokumentami potwierdzającymi naszą tożsamość w znakomitej większości urzędów państwowych. Tymi dokumentami możemy legitymować się, gdy ubiegamy się o federalne świadczenia Social Security i Medicare oraz rejestrujemy się do głosowania, uzyskujemy pomoc medyczną, czy uczestniczymy w procedurach śledczych i sądowych.

Niektóre placówki rządowe i bazy wojskowe mogą nie honorować prawa jazdy i karty identyfikacyjnej wydanej przez stan, który nie spełnił jeszcze kryteriów ustawy Real ID. Dlatego DHS zaleca, by przed wizytą w takiej placówce skontaktować się z nią i dowiedzieć, jaki dokument tożsamości akceptuje.

Nigdy nie tracimy przywileju kierowcy

DHS podkreśla, że ustawa Real ID nie ma żadnego wpływu na oryginalne i podstawowe przeznaczenie prawa jazdy; nie dotyczy ona w ogóle przywileju kierowania pojazdami mechanicznymi. Przywilej ten nigdy nie traci mocy, bez względu na to, czy stan spełnił czy nie warunki legislacji Real ID. Jednak każdy stan w końcu będzie musiał sprostać wymogom rządu federalnego, by dokument nie przestał być akceptowanym dowodem tożsamości.

/a> fot.Erik S. Lesser/EPA


Dwa lata na wprowadzenie przepisów

W ciągu dwóch lat Illinois musi wydać własne przypisy wykonawcze do ustawy Real ID oraz wyasygnować fundusze na ich realizację, ponieważ nie otrzyma ich od władz federalnych. Jak powiedział nam Dave Druker, rzecznik biura sekretarza stanowego, które wydaje prawa jazdy i dokumenty tożsamości, całkowite koszty wprowadzenia w życie programu wyniosą około 60 mln dolarów. Na początek potrzeba będzie 4 mln dol., aby Illinois, zgodnie z wymogami DHS, mogło dołączyć do krajowej bazy danych aktów urodzenia. Odpowiednia ustawa niestety utknęła w komisji parlamentu stanowego i nie została zatwierdzona.

Druker podkreślił, że Illinois już sprostało niektórym kryteriom DHS, wprowadzając np. program rozpoznawania rysów twarzy (ang. facial recognition program) oraz weryfikację petentów przy pomocy bazy danych urzędu ds. ubezpieczeń społecznych (ang. Social Security Administration, SSA). Ten ostatni program pozwala ustalić, czy petent, który przyszedł do biura ds. pojazdów mechanicznych (ang. Department of Motor Vehicles, DMV), by odnowić prawo jazdy, posługuje się legalnym numerem SS.

Rzecznik zapewnił, że biuro sekretarza stanowego kontynuuje starania w legislaturze o przeforsowanie odpowiednich regulacji, choć nie jest to łatwe, bo Illinois nie ma już siódmy miesiąc budżetu, a w Springfield trwa przepychanka polityczna między parlamentem a gubernatorem.

Przypomnijmy, że Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził ustawę Real ID w maju 2005 r. w odpowiedzi na rekomendacje komisji badającej okoliczności ataku terrorystycznego z 11 września 2001 r. (9/11 Commission). Ustawa wymaga, by wszystkie stany wprowadziły do procedur wydawania praw jazdy i dokumentów tożsamości odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające podrobienie tych dokumentów i kradzież tożsamości, i aby dane osobowe trafiły do państwowej bazy danych.

Więcej informacji na temat ustawy Real ID i wymogów z nią związanych można znaleźć na witrynie: www.dhs.gov.

Alicja Otap

[email protected]
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama