Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 12:29
Reklama KD Market

Wydarzenia 2015 roku na świecie



Rok 2015 na świecie upłynął pod znakiem wzrostu znaczenia Państwa Islamskiego, które w listopadzie przeprowadziło serię zamachów w Paryżu, zabijając 130 osób. Uwagę mediów przykuwały także nowy program pomocy dla Grecji i kryzys wokół uchodźców.

STYCZEŃ 

1.1. LITWA - Litwa oficjalnie przyłączyła się do strefy euro, stając się 19. państwem ze wspólną walutą i ostatnim z trzech poradzieckich państw bałtyckich.

7.1. FRANCJA - W ataku na siedzibę satyrycznego tygodnika "Charlie Hebdo", znanego m.in. z publikacji karykatur Mahometa, zginęło w Paryżu 12 osób. Sprawcy - bracia Cherif i Said Kouachi zginęli w policyjnej obławie dwa dni później.

8.1. FRANCJA - Mężczyzna zastrzelił z broni automatycznej policjantkę w Montrouge na południe od Paryża i ciężko ranił innego funkcjonariusza. Śledczy ustalili, że zabójstwo policjantki i zamach w "Charlie Hebdo" są powiązane.

9.1. FRANCJA - W sklepie koszernym we wschodnim Paryżu wzięto zakładników; co najmniej czterech zginęło. Sprawca Amedy Coulibaly został zabity. Ustalono, że odpowiadał on także za zabójstwo policjantki.

11.1. FRANCJA - W Paryżu odbył się wielki marsz przeciwko terroryzmowi, z udziałem m.in. prezydenta Francois Hollande'a i przywódców innych państw. Liczbę uczestników oszacowano na co najmniej milion.

12.1. UKRAINA - Interpol wydał międzynarodowy list gończy, nakazujący ściganie zbiegłego w 2014 roku z kraju byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza oraz byłego premiera Mykoły Azarowa.

13.1. UKRAINA - Dziesięć osób zostało zabitych w okolicach Wołnowachy na wschodniej Ukrainie, gdy pocisk artyleryjski trafił w przewożący ludzi autobus.

14.1. WŁOCHY - Prezydent Giorgio Napolitano ustąpił ze stanowiska po prawie dziewięciu latach.

23.1. ARABIA SAUDYJSKA - Zmarł król Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud. Nowym monarchą został jego brat Salman.

24.1. UKRAINA - W ostrzale Mariupola na południowym wschodzie kraju zginęło ok. 30 osób, a ok. 100 zostało rannych.

25.1. GRECJA - Odbyły się wybory parlamentarne, które wygrało lewicowo-populistyczne ugrupowanie Syriza. Na premiera zaprzysiężony został jej lider Aleksis Cipras.

31.1. WŁOCHY - Sergio Mattarella został wybrany przez parlament na prezydenta kraju.

LUTY 

11.2. BIAŁORUŚ - Szczyt w Mińsku w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie z udziałem prezydentów Ukrainy, Rosji i Francji - Petra Poroszenki, Władimira Putina i Francois Hollande'a oraz kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Uzgodniono m.in. zawieszenie broni od 15 lutego i wycofanie ciężkiego uzbrojenia w celu utworzenia stref buforowych.

16.2. UNIA EUROPEJSKA - Wprowadzono sankcje wizowe i finansowe wobec kolejnych 19 osób i dziewięciu podmiotów w Rosji, odpowiedzialnych za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Rosyjskie MSZ zapowiedziało "adekwatną reakcję".

18.2. GRECJA - Były minister spraw wewnętrznych Prokopis Pawlopulos został wybrany przez parlament na prezydenta kraju.

19.2. GRECJA - Rząd formalnie wystąpił o przedłużenie o sześć miesięcy międzynarodowego programu pomocowego uzgodnionego ze strefą euro. Dzień później Grecja i pozostałe kraje strefy euro porozumiały się w sprawie przedłużenia pomocy o cztery miesiące; Grecja otrzymała czas na przedstawienie listy reform.

27.2. ROSJA - W centrum Moskwy zastrzelony został jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji Borys Niemcow. Niemcow ostro krytykował politykę Putina, zwłaszcza zaangażowanie Rosji w konflikcie na Ukrainie, określając je jako rosyjską agresję. W latach 2011-2012 był jednym z organizatorów protestów w Moskwie po wygranych przez Putina i kontrolowaną przez niego Jedną Rosję wyborach prezydenckich i parlamentarnych.

MARZEC 

17.3. IZRAEL - Przedterminowe wybory parlamentarne wygrał konserwatywny blok Likud premiera Benjamina Netanjahu.

18.3. TUNEZJA - Zamach na muzeum Bardo, jedną z atrakcji turystycznych w Tunisie. Zginęło ponad 20 osób, w tym turyści z Polski. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

20.3. JEMEN - W zamachach bombowych na meczety w Sanie zginęło ponad 140 osób, a ok. 350 zostało rannych. Do ataków przyznało się Państwo Islamskie.

24.3. FRANCJA - Samolot tanich niemieckich linii Germanwings, który leciał z Barcelony do Duesseldorfu, rozbił się na południowym wschodzie Francji. Zginęło 150 osób - pasażerów i członków załogi. Ustalono, że do katastrofy celowo doprowadził drugi pilot, Niemiec Andreas Lubitz pod nieobecność kapitana.

KWIECIEŃ 

2.4. SZWAJCARIA - Przedstawiciele światowych mocarstw i Iranu ogłosili ramowe porozumienie mające uniemożliwić Iranowi wejście w posiadanie broni jądrowej, a jednocześnie umożliwić mu realizowanie pokojowego programu nuklearnego. Ma być ono podstawą finalnego układu nuklearnego, którego zawarcie zaplanowano do 30 czerwca.

9.4. ROSJA - Rosyjski Komitet Śledczy zarzucił Polsce, że nie odpowiedziała na kilka wniosków o pomoc prawną w śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku, co nie pozwala na podjęcie decyzji procesowej w tym dochodzeniu. Według KŚ wrak jest dowodem rzeczowym w śledztwie i jego przekazanie stronie polskiej zostanie rozważone po zakończeniu dochodzenia.

11.4. PANAMA - Przy okazji szczytu Ameryk doszło do historycznego spotkania prezydentów USA i Kuby, Baracka Obamy i Raula Castro.

23.4. UNIA EUROPEJSKA - Na szczycie UE zapadła zgoda na potrojenie funduszy na operację Tryton, której celem jest patrolowanie granic UE na Morzu Śródziemnym. UE ma przeznaczać na to 120 mln euro.

25.4. NEPAL - Trzęsienie ziemi w Nepalu; zginęło ok. 9 tys. ludzi.

MAJ 

7.5. WIELKA BRYTANIA - Partia Konserwatywna wygrała wybory parlamentarne, zapewniając sobie większość w Izbie Gmin i możliwość samodzielnych rządów.

9.5. ROSJA - Obchody 70. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą. Na Placu Czerwonym odbyła się największa w historii Rosji parada.

22.5. ŁOTWA - Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze uznał "europejskie aspiracje" Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. Białoruś odrzuciła fragmenty deklaracji, które dotyczyły roli Rosji w konflikcie na Ukrainie.

22.5. IRLANDIA - Irlandczycy w referendum opowiedzieli się za legalizacją małżeństw homoseksualnych. Irlandia stała się pierwszym krajem na świecie, w którym takie małżeństwa zostały zalegalizowane w ogólnokrajowym referendum.

CZERWIEC 

7.6. TURCJA - Wybory parlamentarne w Turcji wygrała rządząca od 13 lat islamistyczno-konserwatywna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Utraciła jednak większość absolutną w 550-osobowym parlamencie. Nie wykluczono przedterminowych wyborów w razie fiaska starań o stworzenie rządu koalicyjnego.

16.6. EGIPT - Sąd potwierdził karę śmierci dla byłego prezydenta Mohammeda Mursiego w procesie dotyczącym masowej ucieczki z więzienia Waqdi al-Natrun w 2011 roku. Potwierdzono także wyroki śmierci dla pięciu innych członków Bractwa Muzułmańskiego, w tym duchowego przywódcy Mohammeda Badiego oraz Mohammeda Saada el-Katatniego, który był szefem partii politycznej wywodzącej się z tego ugrupowania.

18.6. WATYKAN - Opublikowano ekologiczną encyklikę "Laudato si'" papieża Franciszka, który zaapelował o "ekologiczne nawrócenie" i zdecydowaną zmianę modelu gospodarki globalnej oraz stylu życia, a także zwrócił uwagę na konieczność redukcji emisji dwutlenku węgla.

19.6. SŁOWACJA - Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) wypowiedzieli się przeciwko propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozmieszczenia w krajach unijnych 40 tys. imigrantów. Wicepremier Tomasz Siemoniak powiedział, że Polska jest gotowa do solidarności w kwestii imigrantów, ale na zasadzie dobrowolności.

22.6. UNIA EUROPEJSKA - UE przedłużyła do 31 stycznia 2016 roku sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodzie Ukrainy. Rosja zapowiedziała, że odpowie zgodnie z zasadą wzajemności.

24.6. ROSJA - Prezydent Władimir Putin przedłużył o rok zakaz importu zachodniej żywności. Rosyjskim zakazem objęto większość importu żywności z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii.

26.6. UNIA EUROPEJSKA - Na szczycie UE uzgodniono, że kraje przyjmą w sumie 60 tys. uchodźców na zasadzie dobrowolnych decyzji poszczególnych państw. Chodziło o przejęcie w ciągu dwóch lat od Włoch i Grecji 40 tys. imigrantów, docierających przez Morze Śródziemne, a także przesiedlenie 20 tys. uchodźców, przebywających obecnie w obozach poza UE.

26.6. TUNEZJA - W zamachu w nadmorskim kurorcie Susa zginęło 38 osób, głównie brytyjskich turystów. Do aktu terroru przyznało się Państwo Islamskie.

29.6. GRECJA - Zamknięte zostały banki oraz wprowadzona kontrola przepływu kapitałów. Premier Cipras obciążył winą strefę euro, która nie zgodziła się na przedłużenie programu pomocowego dla Grecji, wygasającego 30 czerwca.

LIPIEC 

1.7. GRECJA - O północy wygasł międzynarodowy program pomocowy dla Grecji. Ateny nie spłaciły raty pożyczki należnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, stając się pierwszym krajem uprzemysłowionym zalegającym z płatnościami wobec MFW.

5.7. GRECJA - Większość uczestników referendum odrzuciła warunki porozumienia stawiane Grecji przez zagranicznych wierzycieli. Dzień później do dymisji podał się minister finansów Janis Warufakis.

10.7. GRECJA - Władze zwróciły się do wierzycieli o nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. Pieniądze mają pochodzić z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS). W zamian Grecja zaproponowała m.in. podwyżkę podatku VAT, reformę emerytur i administracji publicznej.

11.7. WATYKAN - Odbyła się pierwsza rozprawa w procesie karnym oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza Józefa Wesołowskiego; on sam był nieobecny ze względu na pobyt w szpitalu. Proces odroczono bezterminowo. Były arcybiskup Wesołowski zmarł w sierpniu.

13.7. UNIA EUROPEJSKA - Kraje strefy euro porozumiały się w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji w zamian za reformy i przekazanie majątku do specjalnego funduszu.

14.7. AUSTRIA - Sześć mocarstw i Iran zawarły ostateczne porozumienie w sprawie programu nuklearnego Iranu. Celem umowy jest zagwarantowanie, że Iran nie będzie prowadził prac nad bronią jądrową. Porozumienie stanowi m.in., że Iran będzie mógł kontynuować prace naukowo-badawcze nad wzbogacaniem uranu przez pierwsze 10 lat obowiązywania porozumienia tylko w taki sposób, aby nie powiększać zasobów wzbogacanego uranu. Określono konkretne typy wirówek, które będą mogły być wykorzystywane, oraz dopuszczalny stopień wzbogacenia. UE zdecydowała o zawieszeniu sankcji wobec Iranu do 14 stycznia 2016 roku.

16.7. GRECJA - Parlament uchwalił znaczną większością głosów pierwszy pakiet reform oszczędnościowych, od których wierzyciele Grecji uzależniali kolejną pomoc międzynarodową. Eurogrupa zgodziła się na przyznanie Grecji trzyletniego programu pomocy z EMS. Państwa UE z kolei zgodziły się na 7 mld pożyczki pomostowej dla Aten ze wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), umożliwiającej uregulowanie zaległości wobec MFW oraz spłaceniu części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego.

20.7. GRECJA - Greckie banki wznowiły działalność. Utrzymano kontrolę przepływu kapitału i ograniczenia wypłat.

20.7. TURCJA - W zamachu samobójczym w Suruc, w pobliżu granicy z Syrią, zginęły 33 osoby - lewicowi działacze prokurdyjscy. Zdaniem władz zamach był dziełem Państwa Islamskiego. Po ataku wybuchły demonstracje antyrządowe na kurdyjskim południowym wschodzie i w Ankarze. Wielu Kurdów, ale też zwolenników opozycji, oskarżało władze, że wspierają IS w Syrii, by zapobiec zbytniemu wzmocnieniu się walczących tam z dżihadystami Kurdów.

20.7. USA - Po 54 latach w Waszyngtonie jako znak otwarcia ambasady Kuby zawisła kubańska flaga.

24.7. TURCJA - Lotnictwo rozpoczęło naloty na cele Państwa Islamskiego na północy Syrii oraz na pozycje Kurdów na północy Iraku.

SIERPIEŃ 

3.8. GRECJA - Po pięciu tygodniach wznowiła pracę giełda w Atenach; na otwarciu odnotowano ostre spadki.

14.8. KUBA - Z historyczną wizytą w 54 lata po zerwaniu stosunków do Hawany przybył sekretarz stanu USA John Kerry.

19.8. UNIA EUROPEJSKA - Ministrowie finansów strefy euro ostatecznie zatwierdzili program wsparcia Grecji w wysokości 86 mld euro. Formalne zatwierdzenie programu przez radę zarządzającą EMS, czyli ministrów finansów eurostrefy, było możliwe po udzieleniu zgody przez parlamenty kilku państw eurolandu, w tym Niemiec.

20.8. GRECJA - Premier Cipras złożył dymisję w związku z rebelią w jego partii i wezwał do jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

30.8. WĘGRY - Na dworcu Keleti w Budapeszcie odbył protest migrantów chcących udać się do Niemiec; początek oblężenia dworca, które doprowadziło do jego zamknięcia dla imigrantów i uchodźców.

WRZESIEŃ 

2.9. UNIA EUROPEJSKA - Ambasadorowie państw UE zgodzili się na przedłużenie o pół roku sankcji wizowych i finansowych, wprowadzonych w związku z rosyjską aneksją Krymu i konfliktem na Ukrainie.

4.9. UNIA EUROPEJSKA - Komisja Europejska potwierdziła propozycję relokacji między kraje UE dodatkowych 120 tys. imigrantów z Włoch, Grecji i Węgier.

19.6. KUBA - Papież Franciszek przybył do Hawany, będącej pierwszym punktem jego 10-dniowej podróży na Kubę i do Stanów Zjednoczonych.

20.9. GRECJA - Przedterminowe wybory parlamentarne wygrała lewicowa Syriza.

24.9. ARABIA SAUDYJSKA - W wyniku wybuchu zbiorowej paniki podczas pielgrzymki do Mekki zginęło według oficjalnych danych ponad 760 ludzi. Nieoficjalne dane mówią o ponad 2100 ofiarach śmiertelnych.

27.9. HISZPANIA - Partie proniepodległościowe zdobyły absolutną większość w wyborach do parlamentu Katalonii. Głosowanie uważane było za plebiscyt w sprawie odłączenia się regionu.

30.9. ROSJA - Rosyjskie lotnictwo rozpoczęło ataki w Syrii na cele Państwa Islamskiego. Jednak według Zachodu bombardowania objęły również cele opozycji walczącej z reżimem Baszara el-Asada.

PAŹDZIERNIK 

6.10. UKRAINA - Prorosyjscy separatyści na wschodniej Ukrainie poinformowali o odłożeniu na przyszły rok wyborów samorządowych w samozwańczych republikach. Przeciwko wyborom występowały władze w Kijowie i Unia Europejska.

9.10. NORWEGIA - Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za "wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku".

10.10. TURCJA - W najkrwawszym zamachu we współczesnej historii Turcji zginęło w Ankarze ok. 100 osób, a ponad 500 zostało rannych. O przeprowadzenie ataku podejrzewa się Państwo Islamskie.

12.10. UKRAINA - Ukraina poinformowała o całkowitym wstrzymaniu od 25 października połączeń lotniczych z Rosją.

13.10. HOLANDIA - Urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) poinformował, że samolot linii Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku zestrzelił nad wschodnią Ukrainą wyprodukowany w Rosji pocisk ziemia-powietrze Buk. Zginęło wówczas 298 osób, głównie Holendrzy.

29.10. CHINY - Ogłoszono decyzję o zniesieniu obowiązującej od ponad 30 lat polityki jednego dziecka i zezwoleniu wszystkim parom na posiadanie dwojga dzieci.

29.10. Państwa UE zawiesiły na cztery miesiące sankcje wobec przedstawicieli władz Białorusi.

31.10. EGIPT - W katastrofie rosyjskiego samolotu na Synaju zginęło 224 ludzi. Do zamachu przyznało się IS, które poinformowało, że na pokładzie podłożyło bombę. Po wypadku Rosja zawiesiła połączenia lotnicze z Egiptem.

LISTOPAD 

1.11. TURCJA - W przedterminowych wyborach Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) odzyskała absolutną większość w parlamencie.

4.11. RUMUNIA - Socjaldemokratyczny rząd Victora Ponty podał się do dymisji w następstwie demonstracji po pożarze w klubie nocnym w Bukareszcie (30 października), w którym zginęło ok. 60 osób.

5.11. TURCJA - Bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zerwali jednostronne zawieszenie broni, które ogłosili w październiku.

8.11. BIRMA - W historycznych wyborach opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), kierowana przez Aung San Suu Kyi, zdobyła większość w parlamencie.

10.11. WIELKA BRYTANIA - Premier David Cameron przedstawił postulaty w sprawie reformy UE; dotyczą one m.in. zasad współpracy między strefą euro a państwami spoza niej, wzmocnienia konkurencyjności, rynku wewnętrznego i ograniczenia ciężarów regulacyjnych oraz zwiększenia roli parlamentów narodowych i ograniczenia prawa do zasiłków dla imigrantów z innych krajów UE.

13.11. FRANCJA - Seria zamachów w Paryżu, w wyniku których zginęło 130 osób, w tym ok. 90 w sali koncertowej Bataclan. Do odpowiedzialności przyznało się IS. Prezydent Hollande oznajmił, że był to "akt wojny". W związku z atakami wprowadzono stan wyjątkowy, który ma obowiązywać do 25 lutego 2016 roku. Domniemany organizator zamachów Abdelhamid Abaaoud zginął w operacji policji 18 listopada.

24.11. TURCJA - Lotnictwo zestrzeliło rosyjski samolot Su-24, który Ankara oskarżyła o naruszenie tureckiej przestrzeni powietrznej; Moskwa zaprzecza. W odpowiedzi Rosja wprowadziła kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym.

29.11. UNIA EUROPEJSKA - Na szczycie przywódców państw UE i Turcji Unia obiecała Ankarze 3 mld euro w zamian za pomoc w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Według propozycji KE polska składka to 71 mln euro.

30.11. FRANCJA - Rozpoczął się szczyt klimatyczny COP 21 z bezprecedensowym udziałem ok. 150 przywódców.

GRUDZIEŃ 

2.12. BELGIA - Szefowie dyplomacji państw NATO zgodzili się zaprosić Czarnogórę do Sojuszu jako 29. członka NATO. Rosja zagroziła krokami odwetowymi.

2.12. WIELKA BRYTANIA - Izba Gmin zgodziła się na rozszerzenie ataków lotnictwa o cele IS w Syrii. Kilka godzin później nastąpił pierwszy nalot, którego celem były pola naftowe.

2.12. USA - Muzułmańskie małżeństwo zastrzeliło w San Bernardino w Kalifornii 14 osób. IS ogłosiło za pośrednictwem swych mediów, że sprawcy byli zwolennikami tej organizacji.

4.12. NIEMCY - Bundestag zgodził się, na znak solidarności z Francją, na włączenie Niemiec od stycznia do operacji wojskowej przeciwko IS w Syrii.

8.12. WATYKAN - Papież Franciszek zainaugurował nadzwyczajny Rok Święty poświęcony miłosierdziu.

12.12. FRANCJA - Blisko 200 krajów konwencji klimatycznej ONZ przyjęło porozumienie, które ma zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie poniżej 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną.

13.12. FRANCJA - Republikanie byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wygrali drugą turę wyborów regionalnych. W pierwszej rundzie spektakularny sukces odniósł skrajnie prawicowy Front Narodowy Marine Le Pen.

16.12. UNIA EUROPEJSKA - Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała o włączeniu sytuacji w Polsce do porządku obrad PE na styczeń. Debata o Polsce odbędzie się 19 stycznia.

16.12. USA - Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. To pierwsza podwyżka od 2006 roku.

17.12. UNIA EUROPEJSKA - Przywódcy państw UE ustalili na szczycie, że do końca czerwca kraje unijne mają się porozumieć w sprawie utworzenia europejskiej straży granicznej i przybrzeżnej.

18.12. UNIA EUROPEJSKA - Ambasadorowie państw UE zgodzili na przedłużenie o pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. W reakcji kilka dni później rosyjskie MSZ oświadczyło kolejny raz, że łączenie przez UE sankcji z rolą Moskwy na Ukrainie jest bezpodstawne.

18.12. ONZ - Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednogłośnie rezolucję dotyczącą mapy drogowej dla procesu pokojowego w Syrii.

20.12. HISZPANIA - Rządzący konserwatyści z Partii Ludowej wygrali wybory parlamentarne, ale stracili większość bezwzględną. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama