BBB: Nie pozwólmy oszustom popsuć świątecznych zakupów
- 12/05/2015 06:05 PM
„Dziennik Związkowy” rozpoczął cykl artykułów konsumenckich, których autorami są przedstawiciele Better Business Bureau. Szczególnie w okresie świątecznym przyda się wszystkim ostrzeżenie przed oszustami, którzy czekają na ten gorący okres roku. Dziś długoletni szef BBB – Steve Bernas zwraca naszą uwagę na oszustów nowej generacji.
Okres świąteczny to czas dzielenia się z innymi. I nie jest ważne, czy poświęcamy swój czas na szlachetny cel, ofiarujemy pieniądze, czy wręczamy rodzinie lub przyjaciołom prezenty. To taki okres w roku, który skłania nas do myślenia o innych. Niestety ducha wspaniałomyślności wykorzystują różnej maści przestępcy i oszuści.
Obecnie oszustwa w mediach społecznościowych zastąpiły te popełniane niegdyś drogą pocztową czy szwindli, których dopuszczali się sprzedawcy domokrążcy. Wprawdzie środki komunikacji uległy zmianie, lecz zamiary i cele oszustów pozostały takie same. Oni wciąż chcą się dobrać do naszych pieniędzy.
Wraz z rosnącą liczbą osób dokonujących przedświątecznych zakupów w sieci rośnie liczba cyberprzestępstw. Better Business Bureau zwraca szczególną uwagę konsumentów na następujące cyberprzestępstwa:
– oszustwa w imieniu instytucji dobroczynnych – oszuści wysyłają e-maile z prośbą o datki, domagając się podania informacji o karcie kredytowej lub kierując na fikcyjne portale, gdzie są zbierane tego typu dane
– nieznane e-karty – nie należy otwierać kart elektronicznych od osób, których nie znamy. Otwarcie takich kart może wprowadzić złośliwe wirusy do komputera.
– e-maile informujące o przecenach – wystrzegajmy się e-maili oferujących przeceny lub promocje. Nie otwierajmy linków z takich e-maili, gdyż skierują nas na fikcyjne portale, gdzie zbierane są dane o kartach kredytowych i dane osobiste
– ransomware – nowy rodzaj oszustw zwany też „cyptolocker” czy po polsku “Uwaga! Pański komputer jest zablokowany”. Wirus przesłany e-mailem powoduje blokadę komputera, którą oszust obiecuje zlikwidować dopiero po zapłaceniu pieniężnego okupu
– oszustwo związane z kontem bankowym – wysyłający e-maila twierdzi, że zaistniały problemy z twoim kontem bankowym. Prosi o odpowiedź z podaniem danych osobistych. W tym przypadku chodzi o zdobycie twojego numeru konta bankowego, adresu, numeru Social Security i innych informacji.
Oto niektóre rodzaje oszustw, na które konsumenci mogą się natknąć w mediach społecznościowych:
– fikcyjne profile – bądź ostrożny wobec kogoś, kto podaje się za twojego „przyjaciela”. Jeśli „zaprzyjaźnisz” się z nieznajomym, to dasz mu dostęp do swoich wpisów, danych osobistych oraz listy przyjaciół. Nie klikaj na żaden link w nieznanym wpisie, gdyż może on prowadzić do kradzieży tożsamości
– zhakowane profile przyjaciół – jeśli wpis od przyjaciela stwierdza, że można otrzymać tablet odpowiadając tylko na kilka pytań, to może oznaczać, że jego profil padł ofiarą hakerów. Nie klikajmy na żaden link w tym wpisie, bo może prowadzić do kradzieży tożsamości
– oszustwa tekstowe – bądźmy ostrożni, gdy prosimy w sieci o pomoc w znalezieniu prezentu i otrzymamy odpowiedź od kogoś, kto oferuje sprzedaż tego produktu. To może być oszustwo. Nie wysyłajmy pieniędzy przed pełną weryfikacją danej osoby i ustaleniem sposobu, w jaki otrzymamy przesyłkę.
Dokonując zakupów w sieci lub zwyczajnie sprawdzając swoje e-maile, róbmy to z dużą ostrożnością. Nie zakładajmy, że ktoś nam coś wysyła tylko dlatego, że jest miły. Poruszając się w dzisiejszej cyberprzestrzeni, powinniśmy zawsze spełniać nasze potrzeby ze zdrową dozą sceptycyzmu. Postawmy sobie pytanie: dlaczego to otrzymałem? Czy znam tę osobę lub firmę? Co się stanie, gdy otworzę ten e-mail lub dostarczę żądanych informacji?
Steve Bernas
Reklama