niedziela, 6 października 2024 18:24

Ekstraklasa piłkarska - Piast rozbity w Zabrzu, popis Gergela

Lider piłkarskiej ekstraklasy Piast Gliwice przegrał w Zabrzu z ostatnim Górnikiem aż 2:5 w najciekawszym wtorkowym spotkaniu 18. kolejki. Cztery bramki zdobył Słowak Roman Gergel. Mistrz Lech Poznań i wicemistrz Legia Warszawa swoje mecze rozegrają w środę.

Występujący bez pauzującego za żółte kartki brazylijskiego obrońcy Heberta lider przegrywał w Zabrzu od siódmej minuty 0:1. Wówczas rzut karny skutecznie wykorzystał Gergel.

Do przerwy gliwiczanie zdołali jednak wyjść na prowadzenie. W 36. minucie samobójcze trafienie zaliczył Mateusz Słodowy, a wkrótce później efektowym strzałem popisał się Mateusz Mak.

W drugiej połowie powody do radości mieli już tylko fani gospodarzy. W 56. minucie wyrównał Aleksander Kwiek, a później popis umiejętności zaprezentował Gergel. Najpierw trafił do siatki rywali dwukrotnie w ciągu kilkudziesięciu sekund (w 60. i 61. minucie), zaś swój "koncert" zakończył w 82. minucie, ustalając wynik na 5:2.

27-letni Słowak we wcześniejszych meczach obecnego sezonu strzelił łącznie trzy bramki, z czego dwie w dwóch pierwszych kolejkach, jeszcze w lipcu.

To czwarta porażka Piasta, który pozostał liderem z dorobkiem 40 punktów. Z kolei Górnik, mający obecnie 14 punktów, odniósł drugie zwycięstwo w sezonie, a pierwsze od 18 września.

W innych wtorkowych meczach Ruch Chorzów wygrał z Koroną Kielce 2:1, Termalica Bruk-Bet Nieciecza zremisowała ze Śląskiem Wrocław 1:1, a Zagłębie - w spotkaniu bez udziału publiczności - przegrało w Lubinie z Jagielonią Białystok 0:2.

Kielczanie ponieśli trzecią porażkę z rzędu. Na pocieszenie pozostaje im fakt, że zdobyli bramkę po raz pierwszy od 316 minut. Jej autorem był Bartłomiej Pawłowski (w 47. minucie na 1:1), natomiast gole dla Ruchu zdobyli Maciej Iwański i dobrze spisujący się jesienią Mariusz Stępiński. To już dziesiąta bramka 20-letniego napastnika w obecnym sezonie.

Ze środowych meczów najciekawiej zapowiada się ten w Poznaniu, gdzie coraz lepiej spisujący się mistrz kraju Lech podejmie Wisłę Kraków.

Od kiedy trenerem "Kolejorza" został Jan Urban, obrońcy tytułu w sześciu ligowych występach nie doznali porażki i zgromadzili 14 punktów. Niedzielna wygrana w Gdańsku z Lechią (1:0) była trzecią z rzędu.

Tymczasem wiślacy, którzy w minionej kolejce ulegli u siebie Cracovii 1:2, przyjadą już bez trenera Kazimierza Moskala. Po porażce w derbowym meczu władze "Białej Gwiazdy" zdecydowały się na zmianę szkoleniowca. W środę zespół ma poprowadzić Marcin Broniszewski, dotychczasowy asystent pierwszego trenera.

Również w środę zagrają - na własnych stadionach - druga i trzecia drużyna tabeli. Wicelider Legia Warszawa podejmie Górnika Łęczna, natomiast Cracovia zmierzy się z Podbeskidziem Bielsko-Biała.

W innym środowym spotkaniu Pogoń Szczecin, pozostająca od sześciu kolejek bez zwycięstwa, podejmie Lechię Gdańsk, która z kolei przegrała cztery ostatnie mecze.

Wyniki:

Górnik Zabrze - Piast Gliwice 5:2 (1:2)
Bramki: 1:0 Roman Gergel (7-karny), 1:1 Mateusz Słodowy (36-samobójcza), 1:2 Mateusz Mak (39), 2:2 Aleksander Kwiek (56), 3:2 Roman Gergel (60), 4:2 Roman Gergel (61), 5:2 Roman Gergel (82).

KGHM Zagłębie Lubin - Jagiellonia Białystok 0:2 (0:0)
Bramki: 0:1 Jarosław Jach (65-samobójcza), 0:2 Karol Świderski (77).

Termalica Bruk-Bet Nieciecza - Śląsk Wrocław 1:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Jacek Kiełb (12-karny), 1:1 Dawid Plizga (89-wolny).

Ruch Chorzów - Korona Kielce 2:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Maciej Iwański (42), 1:1 Bartłomiej Pawłowski (48), 2:1 Mariusz Stępiński (53).