Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 17:27
Reklama KD Market
Reklama

Eksperci: nikt nie powinien myśleć, że problem HIV/AIDS go nie dotyczy



Nikt nie powinien myśleć, że problem HIV/AIDS go nie dotyczy. Narażeni są wszyscy, dlatego wspólnie powinniśmy walczyć z HIV - przypominają organizacje pozarządowe i eksperci we wspólnym manifeście podpisanym podczas konferencji organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS.

"Nie muszą mnie państwo akceptować z jakichkolwiek innych przyczyn związanych z moim życiem, nie oczekuję również od państwa, że będą państwo mnie lubić, oczekuję wyłącznie szacunku; chodzi o to, żeby nikt nie był wyrzucany poza nawias społeczeństwa czy rodziny ze względu na dotknięcie wirusem HIV" - mówiła podczas wtorkowej konferencji Ophelia Haanyama, Zambijka, która od ok. 30 lat żyje z wirusem HIV.

Podkreśliła, że na zakażonych HIV oraz osobach, które z nimi pracują, spoczywa odpowiedzialność związana z potrzebą uświadamiania społeczeństwu, że ten problem może dotknąć każdego.

"Żeby zostać zakażonym, wystarczy stosunek seksualny z kimś, o kim niezbyt dużo wiemy: znamy imię, nazwisko, możemy nawet znać jego rodzinę i wiedzieć, czym się zajmuje, natomiast nie wiemy nic na temat zdrowia seksualnego tej osoby, a mimo to odbywamy stosunek seksualny bez użycia prezerwatywy" - mówiła. Podkreśliła, że seks bez zabezpieczenia jest nieakceptowalny i wiąże się z brakiem szacunku do samego siebie i partnera.

Dyrektor Biura Krajowego WHO w Polsce dr Paulina Miśkiewicz przypomniała, że tegoroczny Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest pod hasłem "Getting to Zero" ("Dążąc do zera").

"Zakończenie epidemii AIDS w Europie powinno się skupić na zapobieganiu nowym infekcjom (...), dotarciu do grup ryzyka z informacją o testowaniu, zwiększaniu ukierunkowanego testowania, leczeniu wszystkich osób z wirusem HIV i oferowaniu wszystkim świadczeń w zakresie zapobiegania, testowania i leczenia" - mówiła Miśkiewicz.

Celem globalnym przyjętym przez agendy WHO jest opanowanie epidemii choroby poprzez zastosowanie trzech podstawowych działań: zdiagnozowanie 90 proc. zakażonych HIV, wdrożenie leczenia u 90 proc. z nich i jego kontynuowanie u kolejnych 90 proc. objętych terapią i kontrolą. Zrealizowanie tych trzech postulatów ma umożliwić zahamowanie epidemii w ciągu kolejnych 15 lat.

We wtorek przedstawiciele 11 organizacji pozarządowych podpisali manifest "Walczmy razem z HIV". Jest on kierowany m.in. do osób zakażonych wirusem HIV, lekarzy i nauczycieli.

Autorzy manifestu przypominają, że problem HIV/AIDS jest wciąż aktualny, nadal zakażają się i umierają kolejne osoby. "Nikt nie powinien myśleć, że problem go nie dotyczy. Narażeni są wszyscy. Dlatego wspólnie powinniśmy walczyć z HIV. Tylko razem możemy być skuteczni!" - czytamy w dokumencie. Sygnatariuszami manifestu są m.in. Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej "Res Humanae", Społeczny Komitet ds. AIDS i Fundacja Edukacji Społecznej.

Z danych prezentowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS wynika, że obecnie na świecie zakażonych HIV jest 36,9 mln osób. W Polsce od początku epidemii, czyli od 1985 r. liczba zakażeń HIV jest rejestrowana, obecnie wynosi 19,3 tys. Odnotowano też 3,3 tys. zachorowań na AIDS, a 1,3 tys. z tych osób zmarło w wyniku choroby.

Począwszy od 2005 r. liczba zgonów spowodowanych HIV na świecie maleje. Odnotowuje się też ciągły spadek nowych zakażeń. W porównaniu z 2001 r. odsetek nowych zakażeń wśród dorosłych spadł o 38 proc., a wśród dzieci o 58 proc. W 2013 r. tylko co trzecia dorosła osoba (36-40 proc.) i jedynie co czwarte dziecko (22-26 proc.) żyjące z HIV było objęte leczeniem antyretrowirusowym (ARV).

W Polsce terapia ARV finansowana jest w ramach programu zdrowotnego ministerstwa zdrowia. We wrześniu 2015 r. korzystało z niej prawie 8,5 tys. pacjentów, w tym 111 dzieci.

XXII Konferencja "Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie" odbywa się z okazji Światowego Dnia AIDS w dniach 1-2 grudnia 2015 r. w Warszawie. Jest organizowana przez Polską Fundację Pomocy Humanitarnej "Res Humanae" przy wsparciu Krajowego Centrum ds. AIDS, Urzędu m.st. Warszawy oraz innych podmiotów.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama