„Dziennik Związkowy” rozpoczyna cykl artykułów konsumenckich, których autorami będą przedstawiciele Better Business Bureau. Szczególnie w okresie świątecznym przyda się wszystkim ostrzeżenie przed oszustami, którzy czekają na ten gorący okres roku.
W dobie internetu, zakupów w sieci i ogromnych centrów sklepowych konsumenci są wprost przytłoczeni możliwościami wyboru. Tymczasem bezstronne i sprawdzalne informacje są niezwykle trudne do znalezienia.
Tylko w Ameryce Północnej jest ponad 30 mln firm, a w sieci setki tysięcy portali, na których można dokonywać zakupów. Do tego istnieją tysiące bezpłatnych lub dostępnych tylko dla subskrybentów portali oferujących wszelkiego typu informacje, w tym recenzje, przeglądy, listy, wykazy, katalogi oraz księgi skarg i zażaleń.
Tymczasem Better Business Bureau to jedyne biuro ochrony konsumenta, gdzie te wszystkie informacje można znaleźć w jednym miejscu. BBB pomaga bowiem w wyszukiwaniu takich firm, marek i instytucji dobroczynnych, którym można zaufać.
Od ponad 100 lat BBB pomaga konsumentom w podejmowaniu bardziej wyważonych decyzji i stale ewoluuje w stronę lepszego spełniania ludzkich potrzeb na bardzo dynamicznym rynku.
BBB powstało z myślą stworzenia ochrony rynku konsumenckiego przed skandalicznymi praktykami reklamodawców nagminnie uprawianymi na początku XX wieku. Być może macie jeszcze przed oczami dawne zdjęcia wędrownych handlowców oferujących z samochodu eliksiry, które „miały leczyć wszystko”.
Oczywiście zapewnienia te były bezpodstawne. Tymczasem ludzie płacili tym oszustom duże pieniądze z nadzieją, że otrzymają to, co im obiecano. Uczciwe firmy podjęły w końcu wspólne wysiłki, by powstrzymać oszustów, wyedukować konsumentów i przysporzyć klientów naprawdę dobrym firmom.
Swoje pierwsze wysiłki BBB skierowało w stronę rzetelnej reklamy. Zresztą kontrola praktyk reklamowych do dzisiaj pozostaje jednym z głównych punktów zainteresowania BBB. To właśnie działania na rzecz uczciwej reklamy przyczyniły się do stworzenia reputacji BBB jako instytucji rzetelnie odpowiadającej na skargi konsumentów. Odpowiedzi na konsumenckie skargi zachęciły BBB do rozszerzenia działalności na edukację zarówno klientów, jak i firm. Częścią edukacyjnego procesu są stosowane przez nas systemy ocen Business Ratings (klasyfikacja firm), Business Reviews (przeglądy firm) i Customer Reviews (oceny konsumenckie).
W odróżnieniu od innych portali ratingowych oceny BBB Reviews są jedynymi w sieci potwierdzającymi, zarówno przez konsumenta jak i firmę, że dokonano transakcji lub zakupu. Często bowiem na innych portalach dokonują promocji lub dopuszczają się krytyki firmy ludzie, którzy nigdy nie byli jej klientami. BBB nie przytacza fałszywych ocen i opinii, jak to ma czasem miejsce gdzie indziej.
Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie działa 112 biur BBB. Instytucje te oceniają i monitorują ponad 4 mln lokalnych firm i instytucji charytatywnych. Tylko w ciągu ostatniego roku biura BBB udzieliły pomocy biznesom i konsumentom ponad 100 mln razy. Prawie 400 tys. firm w USA i Kanadzie uzyskało akredytacje zgodnie z naszymi podwyższonymi standardami.
W biurze BBB obsługującym Chicago i północne Illinois dysponujemy danymi na temat ponad 100 tys. przedsiębiorstw. Rozpatrzyliśmy ponad 14 mln spraw. Wliczamy w to procedury takie jak poszukiwania edukacyjne, rozpatrywanie skarg, zażalenia składane drogą mailową i telefoniczną i przeszukiwanie bazy danych BBB.
Nasze biuro obsługujące Chicago i północne Illinois każdego dnia bezpłatnie odpowiada przeciętnie na 38 tys. skarg i pytań. Jeszcze 10 lat temu taka liczba spraw była notowana w ciągu tygodnia. Usługi dla 19 powiatów północnego Illinois świadczy personel liczący ponad 65 osób zatrudnionych w biurach w Chicago i Rockford oraz przedstawiciele w Naperville.
Obowiązki dyrektora wykonawczego biura BBB na Chicago i północne Illinois pełnię od 9 lat, a zatrudniony jestem w tej placówce od prawie 29 lat.
Jestem dumny z mojego polskiego pochodzenia. Urodziłem się i wychowałem w Chicago, gdzie ukończyłem DePaul Unversity. Moi dziadkowie przyjechali z Polski. Mam ogromny szacunek dla ciężko pracujących imigrantów i ich rodzin. To tylko jeden z powodów, dzięki któremu wierzę w celowość działania BBB. Ta organizacja służy konsumentom poprzez edukację.
W przyszłych artykułach zamierzam przedstawić sposoby mogące pomóc konsumentom chronić się przed oszustami, złodziejami tożsamości, podejrzanymi ofertami finansowymi czy niesolidnymi instytucjami charytatywnymi. Informacje o tych i innych zagadnieniach można też znaleźć na portalu BBB – bbb.org/chicago
Steve Bernas, szef BBB
fot.geralt, fran1, StockSnap, tpsdave/pixabay.com
Reklama