Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 17:31
Reklama KD Market
Reklama

ONZ: na świecie leczy się 15,8 mln ludzi zakażonych HIV




Na całym świecie leczenie przechodzi 15,8 mln ludzi zakażonych HIV i strategia szybkiego opanowania pandemii AIDS zaczyna przynosić rezultaty - poinformował we wtorek w Londynie Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS (UNAIDS).

UNAIDS w raporcie przed przypadającym za tydzień Światowym Dniem Walki z AIDS podało, że liczba nowych zakażeń wirusem HIV spadła o 35 proc. od 2000 roku, na który przypadło apogeum infekcji wirusem niedoboru odporności. Natomiast od 2004 roku, kiedy zmarło na AIDS najwięcej ludzi, liczba zgonów z powodu AIDS spadła o 42 proc.

"Postęp w leczeniu HIV w ciągu ostatnich 15 lat był nadzwyczajny" - ocenia UNAIDS.

Do czerwca br. leczenie otrzymywało niemal 16 mln ludzi, podczas gdy pięć lat temu było to zaledwie 2,2 mln.

"Co pięć lat bardziej niż podwaja się liczna ludzi otrzymujących leki ratujące życie - powiedział dyrektor wykonawczy UNAIDS Michel Sidibe. - Musimy to zrobić jeszcze raz, żeby zniszczyć epidemię AIDS i nie dać jej odzyskać tempa".

Do końca 2014 roku na świecie było 36,9 mln ludzi zarażonych wirusem HIV powodującym AIDS.

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że wszyscy ludzie u których zdiagnozowano wirusa HIV powinni bezzwłocznie otrzymywać leki antyretrowirusowe, które zapobiegają namnażaniu się tego wirusa i dają pacjentowi szansę na długie i względnie zdrowe życie.

W zeszłym roku UNAIDS rozpoczął pięcioletni plan walki z HIV, która powinna doprowadzić do położenia kresu pandemii AIDS do 2030 roku.

We wtorkowym raporcie UNAIDS podaje, że jego strategia już zaczęła przynosić rezultaty. Wezwał, by ponownie skoncentrować uwagę na kluczowych obszarach, wykorzystując lepsze dane do zlokalizowania i dostępu do ludzi w miejscach, gdzie dochodzi do większości nowych zakażeń wirusem HIV.

"Dzisiaj mamy więcej możliwości zapobiegania HIV niż kiedyś. A przy lepszych danych możemy lepiej dopasować właściwe metody prewencyjne do odpowiednich grup ludzi" - powiedział Sidibe.

Według raportu do 90 proc. nowych infekcji dochodzi w 35 krajach i skupienie się na nich powinno przynieść najlepsze rezultaty.

"Każdy ma prawo do długiego i zdrowego życia. Musimy najbardziej narażonym ludziom dać dostęp do świadczeń w dziedzinie walki z HIV/AIDS" - powiedział Sidibe.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama