niedziela, 6 października 2024 14:25

Ekstraklasa piłkarska - Legia goni, Piast ucieka. Coraz lepszy Lech

Odrabiający systematycznie straty piłkarze Lecha Poznań pokonali na wyjeździe Pogoń Szczecin 2:0 w 16. kolejce ekstraklasy i wydostali się ze strefy spadkowej. W innym niedzielnym spotkaniu Podbeskidzie Bielsko-Biała uległo u siebie Zagłębiu Lubin 1:2.

Bramki dla "Kolejorza" zdobyli w Szczecinie Fin Kasper Hamalainen i w drugiej połowie Łukasz Trałka. Pogoń nie potrafi wygrać od pięciu kolejek - obecnie jest szósta w tabeli (23 pkt).

Tymczasem broniący tytułu Lech, który jeszcze na początku października zajmował ostatnie miejsce z dużą stratą do bezpiecznej strefy, od czasu przejęcia zespołu przez Jana Urbana (12 października) spisuje się bardzo dobrze. W pięciu meczach ekstraklasy zdobył 12 punktów, na dodatek zakwalifikował się do półfinału Pucharu Polski po dwóch wygranych po 1:0 z Zagłębiem Lubin.

W tabeli poznaniacy awansowali na 14. miejsce, mają obecnie 16 punktów (na 15. pozycję spadł Śląsk Wrocław).

Inne niedzielne spotkanie również zakończyło się zwycięstwem gości. Podbeskidzie nie dało rady Zagłębiu, choć w 41. minucie prowadziło po golu Słowaka Roberta Demjana (trzecia bramka w czterech ostatnich meczach).

Tuż przed przerwą wyrównał jednak Jarosław Jach, a na początku drugiej części zwycięstwo zapewnił gościom Łukasz Janoszka.

To pierwsza ligowa porażka Podbeskidzia od 19 września (0:6 z Wisłą Kraków w 9. kolejce) i jednocześnie pierwsza w ekstraklasie pod wodzą trenera Roberta Podolińskiego. Natomiast Zagłębie odniosło pierwsze ligowe zwycięstwo od 18 września.

W sobotę zajmująca drugie miejsce Legia pokonała w Warszawie Śląsk 1:0. Na Łazienkowskiej jedyną bramkę zdobył w 72. minucie, chwilę po wejściu na boisko, Szwajcar serbskiego pochodzenia Aleksandar Prijovic.

Piłkarze trenera Stanisława Czerczesowa po trzecim ligowym zwycięstwie z rzędu z 29 punktami umocnili się na drugiej pozycji w tabeli. Strata do prowadzącego Piasta wciąż wynosi jednak osiem, ponieważ ekipa z Gliwic (37 pkt) w tej kolejce również wygrała - w piątek pokonała w Niecieczy Termalikę Bruk-Bet.

Inauguracja zmodernizowanego stadionu w Niecieczy miała iście hokejowy charakter, a 2613 widzów oglądało aż osiem goli. Miejscowi nie mieli jednak wielu powodów do zadowolenia - "Słonie" przegrały 3:5, choć prowadziły 2:1. Jedną z bramek dla Piasta zdobył Czech Martin Nespor, który z siedmioma trafieniami jest w czołówce ligowych strzelców.

Aż cztery gole zostały strzelone między 25. i 30. minutą spotkania.

Mimo już 12. zwycięstwa w sezonie trener lidera Radoslav Latal nie był zadowolony z występu swojego zespołu.

- Moi zawodnicy nie robili tego, co powinni. W defensywie prezentowali się wręcz źle. Źle zachowywaliśmy się też, gdy przeciwnik wykonywał stałe fragmenty gry. Byliśmy w takich chwilach zbyt nerwowi - ocenił Czech.

Do drugiej Legii po pięć punktów tracą obecnie Cracovia, która w poniedziałek podejmie Lechię Gdańsk, oraz Ruch Chorzów. "Niebiescy" już od pięciu kolejek są niepokonani, w sobotę wygrali w Łęcznej z Górnikiem 3:0. Jednego z goli dla gości uzyskał Mariusz Stępiński i z dziewięcioma trafieniami jest wiceliderem klasyfikacji strzelców.

Serię trzech porażek na własnym obiekcie (plus jedna pucharowa) przerwała Jagiellonia, a przy okazji zakończyła świetną passę Korony na obcych boiskach. Kielczanie dotychczas byli w tym sezonie niepokonani w roli gości (stracili tylko jedną bramkę), a w sobotę przegrali w Białymstoku 0:1. Wynik już w siódmej minucie ustalił Litwin Fiodor Cernych.

Zespół trenera Michała Probierza poprawił dorobek punktowy, ale nie pozycję w tabeli, w której wciąż jest 13.

Na ostatnim miejscu pozostał Górnik Zabrze, który w piątek zremisował z Wisłą Kraków 1:1. Gospodarze na zwycięstwo, drugie w sezonie, czekają od 18 września. Wydarzeniem dnia było 124. trafienie w ekstraklasie Pawła Brożka. W klasyfikacji wszech czasów zawodnik "Białej Gwiazdy" wciąż jest 11.

Kolejkę zakończy w poniedziałek wspomniany, ciekawie zapowiadający się mecz Cracovii z Lechią Gdańsk.
1. Piast Gliwice                   16  29-17  37
2. Legia Warszawa 16 32-16 29
3. Cracovia Kraków 15 29-21 24
4. Ruch Chorzów 16 23-22 24
5. Wisła Kraków 16 27-14 23
6. Pogoń Szczecin 16 19-18 23
7. Korona Kielce 16 12-13 23
8. KGHM Zagłębie Lubin 16 21-23 21