Czas przygotowania 2 godz.
Koszt 1 dol. od porcji / 8 porcji
Składniki:
3,5 funta (1,5 kg) dyni do ciast (ang. pie pumpkin)
2 średnie cebule pokrojone w drobną kostkę
4 ząbki czosnku drobno poszatkowane
1 łyżka tartego świeżego imbiru (ang. fresh ginger)
1 łyżeczka mielonej kolendry (ang. coriander)
1/2 łyżeczki mielonej kurkumy (ang. turmeric)
szczypta mielonego pieprzu cayenne (ang. cayenne pepper)
1 karton (1 l) rosołu warzywnego (ang. vegetable stock)
sól i pierz do doprawienia
łyżeczka nasion sezamu i liście kolendry do dekoracji zupy
Chipsy dyniowe
1-calowy (2 cm) kawałek świeżej dyni
1/2 kubka oleju rzepakowego
Z kawałka dyni odcinamy obieraczką do ziemniaków cienkie paski. Rozgrzewamy olej na patelni, a następnie wrzucamy na niego paski dyni i smażymy na złoty kolor. Odkładamy na talerz z ręcznikiem papierowym, który wchłonie olej.
Potrawy z dyni kojarzą mi się zawsze z jesienią i Dniem Dziękczynienia. O tej porze roku w wielu sklepach spożywczych mieni się od dyń. Ten dekoracyjny gatunek, niestety nie jest najlepszy do przygotowywania potraw, jest zbyt włóknisty. Najlepsze do zup i ciast są dynie mniejsze, bardziej okrągłe, przeważnie sprzedawane jako pie pumpkin. Mają one bardzo delikatny słodki miąższ. Sprzedawane są sezonowo, a ich ceny wahają się w granicach od kliku centów do kilku dolarów za sztukę. Mi udało się kupić 3 sztuki w cenie 1 dolara. Kupując świeże dynie, przy ważeniu trzeba pamiętać, że skóra, jak i pestki swoje ważą, a nie są częścią przepisu.
Zaczynamy od przygotowania dyń. Myjemy i odkrajmy ogonek, kładziemy je na blasze i wstawiamy na godzinę do rozgrzanego do 375 stopni Fahrenheita (190 Celsjusza) piekarnika. Dynie będą gotowe, kiedy z łatwością będziemy w stanie przekłuć je nożykiem.
Musimy teraz odczekać trochę czasu, żeby się ostudziły, przed tym, jak zaczniemy obierać skórę i usuniemy nasiona i włókna. Pozyskany miąższ kroimy na większe kawałki i odkładamy na bok.
W dużym garnku na średnim ogniu rozgrzewamy 4 łyżki oleju rzepakowego i wrzucamy cebulę. Mieszamy i czekamy do momentu aż stanie się miękka i półprzeźroczysta. Dodajemy czosnek i imbir, dobrze mieszając i po około dwóch minutach dodajemy przyprawy: kolendrę, kurkumę i pieprz cayenne. Całość gotujemy jeszcze przez następne dwie minuty.
Do cebuli wrzucamy teraz miąższ z dyni i całość zalewamy rosołem warzywnym. Podkręcamy ogień na większy i czekamy, aż zawartość się zagotuje. Następnie przez 30 minut gotujemy na wolnym ogniu. Na koniec musimy jeszcze odczekać kilka minut, żeby zawartość ostygła i ręcznym blenderem (lub kielichowym) całość dobrze miksujemy i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem. Rozlewamy do talerzy, dekorujemy chipsami dyniowymi, nasionami sezamu i liśćmi kolendry. Smacznego.
Piotr Serocki
Zdjęcia: Ewa Malcher
Reklama