Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 17:28
Reklama KD Market
Reklama

Brakuje kierowców zawodowych

“The Trucker” opublikował ostatnio najnowsze badania dotyczące problemu niewystarczającej liczby kierowców zawodowych. Obecnie niedobór kierowców waha się w granicach od 35 do 48 tys., ale przez kolejne 9 lat może wzrosnąć nawet do 200 tysięcy.

Prawie połowa tego niedoboru spowodowana jest emeryturami, na które przechodzą kierowcy; za 33 proc. odpowiada wzrost gospodarczy i wynikające z niego rosnące zapotrzebowanie na kierowców. Eksperci uważają, że wprowadzenie elektronicznych książek pokładowych ELD również przyczyni się do odejścia znacznej grupy zawodowców.

Ponieważ departament transportu (Department of Transportation, DOT) ciągle wprowadza nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa na drogach, standardy dotyczące kandydatów na kierowców wzrastają. Firmy ubezpieczeniowe nie chcą obejmować swoimi polisami kierowców, łamiących przepisy drogowe, jak również nieposiadających przynajmniej dwu lub trzyletniego doświadczenia za kółkiem.

American Trucking Association uważa, że brak kierowców to dla branży transportowej obecnie problem numer jeden.

Oto przyczyny takiego stanu rzeczy:
– średnia wieku kierowcy zawodowego to 49,9 lat w porównaniu ze średnią wieku wynoszącą 42 lata wśród zatrudnionych w USA. Dodatkowo kierowcy ciężarówek poniżej 21 roku życia nie mogą wyjeżdżać poza granice stanu.
– kobiety stanowią 47 proc. wszystkich pracowników w USA, tymczasem w branży transportowej za kółkiem jest ich tylko 6 procent.
– styl życia. Szczególnie nowi kierowcy, którzy jeżdżą w dalekie trasy, spędzają poza domem długie okresy. Nie każdemu odpowiada taka rozłąka z rodziną.
– nowe przepisy, szczególnie te, dotyczące godzin pracy, zmniejszające się zarobki.

Czy istnieje recepta, żeby tę sytuację uzdrowić? Według ATA istnieje i wiele firm już odpowiednie kroki podejmuje: podnosząc płace dla kierowców, zapewniając im ubezpieczenia zdrowotne i na życie, redukując długość czasu spędzanego w trasie, obniżając wymaganą granicę wieku dla kierowców zawodowych do 18 lat, zatrudnianie weteranów, poprawianie systemu współpracy pomiędzy zleceniodawcami ładunków a firmami transportowymi oraz poprawianie wizerunku kierowcy zawodowego.

Szerokiej i bezpiecznej drogi życzy ALL ABOUT TRUCKS

fot.Veronica538/Wikipedia

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama