Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 04:27
Reklama KD Market

Zdrowe oczy

Wzrok jest najważniejszym zmysłem człowieka, a mimo to oczy często bywają poważnie zaniedbywane. By zapewnić im dobrą kondycję do późnej starości konieczne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Oznacza to stosowną dzienną dawkę wysiłku fizycznego i odpowiednią dietę. Jeśli chodzi o tę ostatnią, to powinna być bogata przede wszystkim w antyoksydanty (przeciwutleniacze) zdolne zwalczać wolne rodniki, które powstają w organizmie w wyniku procesów przemiany materii i wskutek oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych. Najważniejsze dla zdrowia oczu są: witamina A i beta-karoten.


Witamina A chroni przed tzw. kurzą ślepotą, czyli zaburzeniami widzenia o zmierzchu, jak również zwyrodnieniem plamki żółtej. Przyczynia się także do zwiększenia produkcji śluzu, który nawilża oko, a tym samym chroni przed bolesnym zespołem suchego oka. Jej trwały i znaczący niedobór może prowadzić nawet do utraty wzroku. Największe jej ilości można znaleźć w żółtkach jaj, wątróbce, tłustym twarogu oraz tłustych rybach, takich jak tuńczyk lub makrela. Beta-karoten występuje w dużych ilościach w marchewce, pomidorach, dyni, szpinaku i brokułach. Należy pamiętać, że do lepszego wchłaniania zarówno witaminy A, jak i beta-karotenu, potrzebna jest obecność tłuszczu, dlatego też dobrze jest skrapiać warzywa oliwą, najlepiej z pierwszego tłoczenia.


Dla zdrowia oczu istotne są również:


witaminy z grupy B


Witaminy z grupy B wpływają korzystnie na zmęczone oczy, a także na ostrość widzenia. W grupie tej prym wiedzie witamina B1, której największe ilości znaleźć można w pestkach słonecznika, ryżu i ciemnym pieczywie. Jej niedobór objawia się m.in. nadmiernym łzawieniem oczu i dyskomfortem podczas czytania.


karotenoidy


To grupa organicznych związków chemicznych, które nadają barwę pędom, liściom, niekiedy kwiatom (pełnik), owocom (pomidor) i korzeniom (marchew). Są nierozpuszczalne w wodzie, a rozpuszczalne w tłuszczach. Należą do naturalnych antyoksydantów. W grupie tej wyróżnia się luteina, która zabezpiecza oko m.in. przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz zapobiega zmianom zwyrodnieniowym plamki żółtej. Jej bogatym źródłem jest zielony groszek, żółtko jaj i szpinak.


kwasy omega-3


Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, których świetnym źródłem są tłuste ryby morskie (dorsz, łosoś, makrela, tuńczyk), stoją na straży dobrej pracy układu nerwowego i wspomagają prawidłowe działanie wzroku. Poza tym chronią przed jaskrą i łagodzą objawy zespołu suchego oka.


witamina E

Rozpuszczalna w tłuszczu witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który spowalnia procesy starzenia komórek. To jeden z najważniejszych sprzymierzeńców dobrego wzroku i zdrowych oczu. Największe jej ilości występują w olejach roślinnych i nasionach zbóż.


witamina C


Dobrze rozpuszczalna w wodzie witamina C, w którą obfitują – kapusta, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, kiwi i papryka, świetnie radzi sobie z wolnymi rodnikami, a tym samym zapobiega uszkodzeniom komórek. Chroni więc oczy przed schorzeniami i przedwczesnym starzeniem.


antycyjany

Te bezcenne barwniki roślinne również chronią oczy przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając stanom zapalnym w siatkówce. Korzystanie wpływają na funkcjonowanie plamki żółtej, chroniąc i regenerując jej strukturę. Poprawiają także ostrość widzenia. Ich najbogatszym źródłem są borówki.


Dbając o zdrowie oczu należy unikać jasnego pieczywa i innych produktów wysoko przetworzonych: cukru, białego ryżu, słodzonych i gazowanych napojów, słodyczy oraz alkoholu. Oczy bardzo nie lubią papierosowego dymu.


Dorota Feluś


fot.PublicDomainPictures/pixabay.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama