Nowe badanie przeprowadzone przez T. H. Chan School of Public Health na Harvardzie sugeruje, że im więcej w diecie kolorowych owoców i warzyw tym mniejsze ryzyko rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) – degeneracyjnej choroby oczu, która może prowadzić do ślepoty. Naukowcy zgromadzili dane z sondaży medycznych, za pomocą których śledzono stan wzroku ponad 63 tys. kobiet i niemal 39 tys. mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. Wszyscy byli pracownikami służby zdrowia. Badacze odkryli, że od połowy lat 80. do roku 2010 u 2,5 proc. uczestników badania doszło do rozwoju AMD. U tych, którzy jedli duże ilości warzyw i owoców, dostarczających luteiny i zeaksantyny, ryzyko wystąpienia ADM było aż o 40 proc. niższe niż u osób, które spożywały ich mniej. Wymienione karotenoidy są barwnikami odpowiedzialnymi za kolor pomarańczowy w marchewce, słodkich ziemniakach i niektórych paprykach, a także kolor ciemnozielony w brokułach, jarmużu i szpinaku.
Badacze zauważyli, że luteina i zeaksantyna koncentrują się w plamce żółtej, którą – jak się uważa – chronią przed niszczącym wpływem tlenu i światła.
Nowe odkrycie potwierdza istniejące dowody na to, że substancje te są korzystne dla oczu. Poza zmniejszeniem ryzyka wystąpienia AMD luteina chroni też przed rozwojem katarakty. Istnieją również dowody na to, że karotenoidy te pomagają zapobiec miażdżycy. Eksperci radzą, by dla zachowania zdrowego serca i wzroku wprowadzić na stałe do diety jak najwięcej kolorowych owoców i warzyw. Poza wcześniej wymienionymi, warto jak najczęściej sięgać po pomarańcze, kukurydzę i melony.
Dorota Feluś
fot.girlliuxia/pixabay.com
Reklama