Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 12:35
Reklama KD Market

Zakochana w folklorze, Bogu i ojczyźnie. 40 lat pracy twórczej Aliny Szymczyk

Zakochana w folklorze, Bogu i ojczyźnie. 40 lat pracy twórczej Aliny Szymczyk
DSC_3262

Scenarzystka, poetka, malarka, etnograf, animator i znawczyni kultury ludowej. Tak można scharakteryzować osobę Aliny Szymczyk, która w Jezuickim Ośrodku Milenijnym świętowała 40-lecie pracy twórczej.

Na bogaty dorobek twórczy bohaterki wieczoru składa się praca w Polsce uzupełniona działalnością w środowisku chicagowskiej Polonii. Szymczyk pochodzi z Lubelszczyzny, gdzie spędziła lata młodości. W Polsce przez blisko 30 lat pracowała w placówkach kultury. Najdłużej w Baranowie Sandomierskim. Zainicjowała ogólnopolski festiwal “Dziecko w folklorze”. Prowadziła liczne imprezy folklorystyczne, jak chociażby międzywojewódzki przegląd zespołów, teatrów i kapel „O pawie pióro i gliniany dzbanek”, ogólnopolskie konfrontacje artystyczne “Sceny Ludowej”, przegląd kabaretów wiejskich w Chełmie oraz międzywojewódzkie dożynki w Radomyślu koło Tarnowa. Należała do krajowego klubu “Kabaretów Wiejskich” oraz klubu niezależnych poetów “Liberum Arbitrium”. Wydała monografię “Baranów i okolice”, “Baranowskie jubileusze” oraz kilka tomików poezji. Jeden z nich, “Pieśni synogarlicy”, został wydany przez Związek Literatów Polskich w Poznaniu. Wraz z zespołem “Lasowiaki” miała okazję wystąpić w Watykanie dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Za swoją działalność otrzymała wiele nagród i wyróżnień. Między innymi uhonorowana została odznaką “Zasłużony Działacz Kultury”

Po przyjeździe w 1997 r. do Wietrznego Miasta zaangażowała się w promowanie kultury ludowej na obczyźnie. Założyła Teatr Ludowy “Rzepicha” oraz Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Zainicjowała organizację widowisk dożynkowych, do których pisze scenariusze i jest ich reżyserką. Jest autorką licznych spektakli religijnych i patriotycznych. Organizuje spotkania literackie, których pokłosiem są almanachy zawierające utwory uczestniczących w przeglądach poezji autorów. Wydała również trzy własne tomiki poezji. Były arcybiskup Chicago, śp. kardynał Francis George odznaczył ją Medalem za Zasługi dla Kościoła.

– Alina Szymczyk, to człowiek orkiestra – powiedział o bohaterce piątkowego wieczoru duszpasterz środowiska artystycznego, o. Jerzy Karpiński. Uczestnicy prowadzonego przez Władysława Panasiuka spotkania wysłuchali wierszy z najnowszego tomiku Aliny Szymczyk “Wołanie w ciszy”. W jej poezji jest wiele tęsknoty za krajem, przewijają się wątki patriotyczne, historyczne i religijne. Mentorem, do którego myśli i nauk bardzo często się odwołuje w swojej twórczości, jest św. Jan Paweł II.

Obok licznego grona znajomych i przyjaciół życzenia jubilatce złożył zastępca konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki oraz prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć. Imprezę jubileuszową uświetniła kapela ludowa. Wieczór zakończyło spotkanie przy kawie, podczas którego autorka podpisywała swój najnowszy tomik poezji.

Tekst i zdjęcia Andrzej Baraniak/NEWSRP

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama