Według American Cancer Society (Amerykańskie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem), średnio co trzy minuty jakaś kobieta dowiaduje się, że ma raka piersi. To zatrważająca statystyka. Dobrą nowiną jest to, że istnieje kilka strategii, które pomagają obniżyć ryzyko. Warto wprowadzić do codziennych, rutynowych zajęć następujące zmiany:
1. Bądź aktywna
Liczne badania naukowe wykazały, że przed rakiem piersi chroni regularna aktywność fizyczna (co najmniej 30 minut każdego dnia).
2. Badaj się regularnie
Kluczem jest monitorowanie piersi. Należy przy tym pamiętać, że przesadna ilość badań często prowadzi do niepotrzebnych procedur i stresu. U.S. Preventative Services Task Force (zespół ekspertów oceniających skuteczność medycyny zapobiegawczej) zaleca, by pierwszą mammografię wykonać w wieku 50 lat, a następnie powtarzać ją co dwa lata do 74. roku życia. Eksperci nie rekomendują samobadania piersi. Panie, które z osobistych powodów rozważają inne opcje badania przesiewowego, powinny skontaktować się z lekarzem, by ustalić co w ich przypadku jest najlepszym rozwiązaniem.
3. Z rozwagą stosuj suplementy
Zmniejszeniu ryzyka raka piersi mogą pomóc kwas foliowy, witamina D i antyoksydanty.
4. Unikaj ksenoestrogenów
Ksenoestrogeny to związki chemiczne, które wykazują zdolność interakcji z układem hormonalnym i modulowania jego czynności w sposób charakterystyczny dla estrogenów. Występują w powszechnie stosowanych pestycydach i zanieczyszczeniach przemysłowych oraz – w postaci pozostałości hormonów – w mięsie, drobiu i produktach mlecznych.
5. Unikaj promieniowania
Badania wskazują, że ryzyko zachorowania na raka piersi może zmniejszyć ograniczenie liczby prześwietleń klatki piersiowej (RTG), zwłaszcza w młodym wieku.
6. Porozmawiaj z lekarzem
Ryzyko zachorowania jest zwiększone, gdy w najbliższej rodzinie ktoś chorował lub choruje na raka piersi. Należy poinformować lekarza o rodzinnej historii zachorowań i przedyskutować z nim inne sposoby, które pomogą zapobiec rozwojowi choroby.
7. Jedz grzyby
W zapobieganiu rakowi piersi, i wszystkich innych rodzajów raka, może pomóc spożywanie grzybów. Wiele gatunków grzybów, zwłaszcza azjatyckich, zawiera unikalne polisacharydy, które zwiększają aktywność i liczbę komórek odpornościowych organizmu. Właściwości antyrakowe i wzmacniające układ immunologiczny wykazują (potwierdziły to liczne badania naukowe): enoki, maitake, reishi, royal sun agaricus, shiitake i zhu ling. Grzyby te można znaleźć w lokalnych i specjalistycznych sklepach spożywczych.
Dorota Feluś
fot.Foundry/pixabay.com
Reklama