Nasza gazeta kontaktuje się z reprezentantami Illinois do Kongresu USA i przekonuje ich, by stali się współwnioskodawcami ustawy JOLT i zwiększyli szanse na jej zatwierdzenie. Po naszym apelu pozytywnie odpowiedział już wpływowy kongresman Peter Roskam. Kongresmeni Luis Gutierrez i Darrin Lahood po skierowanej do nich korespondencji z pytaniem dlaczego nie ma ich na liście współsponsorów, odpowiedzieli, że nie wykluczają swojego poparcia dla ustawy znoszącej wizy dla Polaków.
Wpływowy kongresman Peter Roskam, czwarty w republikańskiej hierarchii w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych i jeden z nielicznych kandydatów na jej spikera (na miejsce Johna Boehnera), zadeklarował, że będzie współwnioskodawcą ustawy JOLT. Roskam reprezentuje 6. okręg wyborczy, obejmujący zachodnie i północno-zachodnie przedmieścia Chicago, gdzie mieszka sporo wyborców polskiego pochodzenia.
Michael Shapiro, rzecznik prasowy i doradca republikańskiego polityka, powiedział nam, że kongresman Roskam gorąco opowiada się za włączeniem Polski do programu bezwizowego (ang. Visa Waiver program, VWP). Jak zapewnił rzecznik, Roskam będzie współsponsorem ustawy JOLT (ang. Jobs Originating through Lounching Travel), która rozszerza program bezwizowy (ang. Visa Waiver program, VWP) w celu zwiększenia ruchu turystycznego i stymulacji gospodarki USA, przy równoczesnym wzmocnieniu środków bezpieczeństwa podczas przekraczania granicy.
Douglas Rivlin, rzecznik kongresmana Luisa Gutierreza z 4. okręgu w Chicago, oświadczył, że demokratyczny polityk popiera dodanie Polski do listy państw kwalifikujących się do programu bezwizowego. Jak podkreślił Rivlin, w ostatnich latach kongresman Gutierrez współpracował na rzecz tej kwestii z kongresmanem Mike'em Quigleyem. Aktualnie personel Gutierreza analizuje treść ustawy JOLT, która jest bardziej rozbudowana niż poprzednie tego rodzaju wnioski, które umożliwiały Polsce członkostwo w VWP − stwierdził rzecznik. Jego zdaniem, kongresman najprawdopodobniej poprze inicjatywę JOLT, zwłaszcza jeśli poproszą go o to mieszkańcy 4. okręgu.
Na nasz apel odpowiedział wybrany niedawno kongresman Darin LaHood, który w 18. okręgu w centralnym Illinois zastąpił Aarona Schocka i urząd sprawuje dopiero trzy tygodnie. Rzecznik republikanina, JD Dalfonso, nie wykluczył, że LaHood stanie się współsponsorem JOLT. Jak podkreślił rzecznik, choć to dopiero początek kadencji LaHooda, już zapoznaje się on z treścią ustawy.
Nasza gazeta czeka na korespondencję jeszcze siedmiu kongresmenów z Illinois. Będziemy ich przekonywać, by opowiedzieli się za inicjatywą JOLT i dopuszczeniem Polski do ruchu bezwizowego. Są to: Robin Kelly, demokratka z 2. okręgu; Danny Davis, demokrata z 7. okręgu; Mike Bost, republikanin z 12. okręgu; Rodney Davis, republikanin z 13. okręgu; Randy Hultgren, republikanin z 14. okręgu; Adam Kinzinger, republikanin z 16. okręgu i Cheri Bustos, demokratka z 17. okręgu.
Przypomnijmy, że siedmiu innych posłów z Illinois stało się współwnioskodawcami ustawy JOLT wkrótce po zgłoszeniu jej w izbie niższej w marcu br. przez kongresmenów Josepha Hecka, republikanina z Nevady, i Mike'a Quigleya, demokraty z Illinois. Są to (według kolejności zgłoszeń): Bobby Rush, demokrata z 1. okręgu; Daniel Lipinski, demokrata z 3. okręgu; Tammy Duckworth, demokratka z 8. okręgu; Bill Foster, demokrata z 11. okręgu; Janice Schakowsky, demokratka z 9. okręgu; Robert Dold, republikanin z 10. okręgu; John Shimkus, republikanin z 15. okręgu.
Sukces ustawy JOLT znoszącej wizy turystyczne dla Polaków zależy w dużej mierze od liczby współwnioskodawców (ang. cosponsors). Na konieczność pozyskania jak największego ich grona wskazywali na naszych łamach m.in.: kongresman Mike Quigley, ambasador RP w USA Ryszard Schnepf oraz Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, a także Patricia Rojas-Ungár, wiceprezes ds. politycznych w Amerykańskim Stowarzyszeniu Turystycznym.
Rojas-Ungár, mająca długoletnie doświadczenie lobbingowe w Kongresie USA, powiedziała nam, że trzeba z determinacją dążyć do tego, by liczba współwnioskodawców inicjatywy JOLT jak najszybciej przekroczyła setkę, jeśli chcemy zwiększyć szanse na jej zatwierdzenie jeszcze w tej sesji Kongresu USA. Aktualnie inicjatywa ma 97 współsponsorów w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Dlatego nasza gazeta wspólnie ze społecznością polonijną będzie kontynuować swoją akcję, by powiększyć ich grono.
Alicja Otap
[email protected]
Kongresman Peter Roskam sprawuje urząd od 2007 roku. Z zawodu prawnik, absolwent Chicago-Kent College of Law. Czwarty w republikańskiej hierarchii w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Reprezentuje 6. okręg wyborczy, obejmujący zachodnie i północno-zachodnie przedmieścia Chicago.
Kongresman Darin LaHood został wybrany na urząd we wrześniu 2015 r. na miejsce Aarona Schocka, który złożył rezygnację. Wcześniej przez cztery lata LaHood był senatorem stanowym. Z zawodu prawnik, absolwent John Marshall Law School i Loras College.
Kongresman Luis Gutierrez jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Northeastern. Pracował jako nauczyciel i pracownik socjalny. W 1986 r. został wybrany do Rady Miasta Chicago, a w 1993 r. do Kongresu USA, gdzie jest rzecznikiem praw imigrantów. Reprezentuje 4. okręg w Chicago.
Reklama