Noszenie zbyt ciasnych ubrań jest niezdrowe. Obcisłe spodnie mogą powodować ucisk na nerw czuciowy, zwany nerwem skórnym bocznym uda, który biegnie od brzucha przez udo. To z kolei może powodować drętwienie, swędzenie i pieczenie w nogach nad kolanami. Przypadłość zwana jest meralgią parestetyczną lub „syndromem ciasnych dżinsów”. Sytuację może pogorszyć połączenie ciasnych spodni z butami na wysokim obcasie, szpilki powodują bowiem przesunięcie miednicy do przodu i w rezultacie zwiększenie ucisku spodni na rzeczony nerw.
Ciasne ubranie, w tym biustonosze i stroje sportowe, mogą również wywoływać problemy trawienne. Długotrwały ucisk na żołądek i jelita spowalnia trawienie, powoduje wzdęcia i zaparcia. Co więcej ściśnięty w górnej części brzuch wypycha kwas żołądkowy z żołądka do przełyku i wywołuje refluks.
Opięte spodnie mogą przyczynić się także do powstawania żylaków, zwłaszcza u osób z zaburzeniami krążenia, lub pogłębić już istniejącą chorobę żył.
Problem nie ogranicza się do młodych dziewcząt noszących modne rurki. Może wystąpić i u panów w średnim wieku, którzy wciskają się na siłę w spodnie, które są zbyt małe, lub noszą ciężkie pasy pracownicze, które także mogą uciskać nerw udowy.
Rozwiązanie jest proste: wystarczy zakładać ubranie, które jest wystarczająco luźne, to znaczy takie, które daje swobodę ruchów i poczucie komfortu.
Dorota Feluś
fot.molcatron/Alejandro Páez/Wikipedia
Reklama