Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 08:29
Reklama KD Market
Reklama

Ćwiczenia w starszym wieku

Na wysiłek fizyczny nigdy nie jest za późno. Okazuje się, że ludzie w starszym wieku którzy ćwiczą, zyskują więcej niż osoby młodsze. Co więcej, jak wykazało badanie, regularna aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności serca aż o 20 procent.

Wyniki badania zostały opublikowane w "Journal of the American College of Cardiology".
Zespół z Instytutu Karolinska w Sztokholmie monitorował w latach 1998-2012 stan zdrowia 33 tysięcy Szwedów. Mężczyźni, których średni wiek wynosił 60 lat, odpowiadali na pytania dotyczące ich aktywności fizycznej w ostatnich miesiącach, a także jej poziomu, gdy mieli 30 lat. Okazało się, że prowadzenie aktywnego trybu życia w wieku starszym miało większy wpływ na układ krążenia, niż wysiłek fizyczny we wcześniejszych latach życia. U panów, którzy regularnie ćwiczyli w wieku 30 lat, ale prowadzili bierny tryb życia w wieku 60 lat, prawdopodobieństwo wystąpienia niewydolności serca było podobne, jak u przeciętnej osoby. Ci, którzy nie ćwiczyli w wieku 30 lat, ale zdecydowali się na aktywność fizyczną w wieku późniejszym, wypadli o wiele lepiej. Największą redukcję ryzyka wystąpienia niewydolności serca – 21 proc. – zaobserwowano u osób, które każdego dnia spacerowały lub jeździły na rowerze przez 20 minut. Autorzy badania odkryli, że ryzyko wystąpienia niewydolności serca u tych mężczyzn, którzy ćwiczyli najmniej, było o 47 proc. wyższe niż u przeciętnych 60-latków. Na jeszcze większe problemy byli narażeni ci, którzy ćwiczyli najwięcej. W ich przypadku ryzyko takie było wyższe o 51 procent.

– Niektóre badania sugerują, że ciężkie ćwiczenia fizyczne, w tym intensywny bieg długodystansowy, są powiązane z niekorzystną reakcją układu krążenia – powiedział lider badania Andrea Bellavia. Prof. Naveed Sattar z Glasgow University dodał: – Nigdy nie jest za późno na to, by doświadczyć korzyści płynących z wysiłku fizycznego. Najlepiej jest być aktywnym przez całe życie. Osobom, które do tej pory były bierne, zalecam umiarkowaną aktywność. Jeśli nagle zechcą być bardzo aktywne narażą swoje serce na niewydolność.

Eksperci stwierdzili, że badanie Szwedów każe zastanowić się nad kolejnymi ważnymi pytaniami: czy jest coś takiego, jak nadmierna ilość ćwiczeń i gdzie leży granica zdrowej aktywności fizycznej?

Dorota Feluś

fot.Diabetes Care/flickr

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama