Wybory parlamentarne odbędą się 25 października - ogłosił w piątek prezydent Bronisław Komorowski. Ta data pozwoli PKW "gładko" przejść od przeprowadzenia referendum do działań związanych z wyborami - uzasadnił. Komorowski poinformował też, że nie będzie kandydował w tych wyborach.
Prezydent poinformował, że podpisał postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych. Ocenił, że wybór daty 25 października "to chyba nie jest wielkie zaskoczenie, bo tak naprawdę były do wyboru trzy niedziele październikowe". Kancelaria Prezydenta wcześniej informowała, że możliwe daty wyborów parlamentarnych to 11, 18 i 25 października.
"Uzasadnienie jest proste - to jest data, która pozwala stosunkowo gładko przejść Państwowej Komisji Wyborczej od ostatecznego zliczania głosów oddanych w referendum do działalności związanej z wyborami parlamentarnymi" - powiedział prezydent.
Ogólnokrajowe referendum dot. jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych i zasady dotyczącej rozstrzygania spraw podatkowych odbędzie się 6 września.
Prezydent zaznaczył, że o swojej decyzji poinformował premier Ewę Kopacz, a także marszałków Sejmu i Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską i Bogdana Borusewicza. "Liczę, że przekażą tę informację także klubom" - dodał prezydent. "Data wyborów ma istotne znaczenie z punktu widzenia także i funkcjonowania rządu i podejmowanych przez ten rząd decyzji" - podkreślił prezydent.
Komorowski oświadczył także, że nie będzie kandydował w wyborach parlamentarnych. "Absolutnie nie biorę pod uwagę możliwości kandydowania w tych wyborach, ani do Sejmu, ani do Senatu, co oznacza, że będę pełnił bardzo ważną funkcję byłego prezydenta" - powiedział.
Zapowiedział też, że "po zakończeniu misji prezydenckiej", czyli najwcześniej 6 sierpnia, zamierza złożyć wniosek do sądu o rejestrację instytutu Bronisława Komorowskiego, działającego na prawach fundacji. 6 sierpnia odbędzie się zaprzysiężenie Andrzej Dudy.
Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Data wyborów wyznaczana jest na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji obu izb parlamentu. Pierwsze posiedzenia Sejmu VII kadencji i Senatu VIII kadencji odbyło się 8 listopada 2011 r.
Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.
Na listach wyborczych do Sejmu obowiązują kwoty: liczba kandydatów kobiet nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście. Analogiczny zapis dotyczy liczby kandydatów mężczyzn - nie może być mniejsza niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów na liście.
Wybory do Sejmu są proporcjonalne i odbywają się w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. W podziale mandatów do Sejmu biorą udział komitety wyborcze, które przekroczyły 5 proc. próg wyborczy (w przypadku koalicji 8 proc.) w skali kraju. W każdym okręgu mandaty przydziela się wykorzystując metodę d'Hondta, czyli liczbę głosów oddanych na każdą z list dzieli się przez kolejne liczby naturalne zaczynając od jedynki. Komitetom z kolejnymi największymi ilorazami przyznawane są mandaty (do wyczerpania puli mandatów do zdobycia w okręgu); otrzymują je kandydaci z danej listy w kolejności otrzymanej liczby głosów.
Senatorzy są wybierani w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych; każdy komitet wyborczy w jednym okręgu wyborczym może zgłosić tylko jednego kandydata - w okręgu wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej głosów. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama