Watykan: odwilż na linii Kuba-USA kładzie kres polaryzacji kontynentu
- 07/04/2015 12:26 AM
Wznowienie stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, do której zachęcał Watykan, kończy z "barierą ideologiczną" na kontynencie amerykańskim - powiedział szef watykańskiej dyplomacji, wypowiadając się przed podróżą papieża do Ameryki Łacińskiej.
"Odwilż oznacza koniec zimnej wojny na kontynencie amerykańskim i czyni rzeczą bezużyteczną utrzymywanie bariery ideologicznej, która została przezwyciężona przez historię" - oświadczył arcybiskup Paul Richard Gallagher, watykański sekretarz ds. stosunków z państwami, w wywiadzie, ktory ukazał sie w piątek w "Avvenire", dzienniku Konferencji Episkopatu Włoch.
Papież Franciszek udaje się w niedzielę w ośmiodniową podróż do Ameryki Łacińskiej, a we wrześniu leci z kolei na Kubę i do Stanów Zjednoczonych.
"Bariera ta służyła jako przestarzały argument, który miał usprawiedliwiać polaryzację między dwoma przeciwstawnymi blokami" - podkreślił w wywiadzie szef watykańskiej dyplomacji.
Wyraził przekonanie, że spełnią się nadzieje zrodzone z "odważnej decyzji obu rządów", kubańskiego i amerykańskiego.
Pokreślił, że również inne kraje regionu, jak Kolumbia i Wenezuela, potrzebują pomocy w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów.
Abp Gallagher nawiązał do papieskiej podróży na kontynent latynoamerykański, w czasie której Franciszek odwiedzi m.in. Boliwię oraz Ekwador. Spotka się tam z prezydentami tych państw, Evo Moralesem i Rafaelem Correą, którzy są sojusznikami wenezuelskiego prezydenta Nicolasa Maduro.
"Wiemy, że Wenezuela jest szczególnie bliska sercu papieża" - powiedział szef watykańskiej dyplomacji.
Nawiązując do toczącej się w Kolumbii od końca lat 40. ubiegłego stulecia wojny między lewicową partyzantką a wojskami rządowymi, najdłuższego konfliktu wewnętrznego w Ameryce Łacińskiej, abp Gallagher oświadczył: "Proces pokojowy w Kolumbii z uwagi na czas trwania i wielką liczbę ofiar ma szczególne znaczenie", a pokojowe "negocjacje są szczególnie złożone".
Toczą się one w Hawanie między delegacjami rządu i partyzantów.
"Okoliczności", które pozwoliły Stolicy Apostolskiej zaoferować swe dobre usługi w przypadku Kuby i USA, "z trudem mogłyby się powtórzyć w tak zupełnie odmiennych sytuacjach" - dodał arcybiskup.
"Jeśli jednak okoliczności ku temu powstaną, (Stolica Apostolska) nie omieszka podjąć wszelkich wysiłków, aby pomóc w dialogu"- zapewnił szef dyplomacji Watykanu.
Źródłem zatroskania i zaniepokojenia papieża Franciszka, który udaje się w przyszłym tygodniu w podróż do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju - dodał abp Gallagher - jest również handel narkotykami i bronią.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama