Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 10:49
Reklama KD Market

Elie Wiesel otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego


Prof. Elie Wiesel, żydowski pisarz, twórca terminu Holokaust, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, otrzymał we wtorek doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Uroczystość odbyła się w Park East Synagogue w Nowym Jorku.

Poinformowała o tym rzeczniczka prasowa uczelni Monika Wiertek.

Senat uczelni podjął decyzję o nadaniu doktoratu honorowego prof. Eliemu Wieselowi 15 grudnia zeszłego roku. Profesora uhonorowano za dorobek naukowy i działania na rzecz pokoju, obrony prawdy i godności człowieka. „Spotykamy się dzisiaj z okazji wyjątkowego wydarzenia, jakim jest nadanie najwyższej godności akademickiej - doktoratu honoris causa - człowiekowi wielkiego, międzynarodowego formatu, jakim jest profesor Elie Wiesel, świadek potwornej zbrodni przeciwko ludzkości, jaką była eksterminacja narodu żydowskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II wojny światowej” - mówił w laudacji wygłoszonej na cześć laureata bp Tadeusz Pieronek.

„Elie Wiesel podjął się trudnej misji utrwalenia w pamięci świata wiedzy o Holokauście, przez co stał się +posłańcem do ludzkości+ z przesłaniem +pokoju, zadośćuczynienia i ludzkiej godności+, jak to określono w uzasadnieniu przyznanej mu w 1986 roku pokojowej Nagrody Nobla” - przypomniał bp Pieronek.

Jak mówił, spośród ponad 50 książek Wiesela najważniejsza jest „Noc” - napisana prostym językiem relacja z tego, co działo się w Auschwitz-Birkenau. „Relacja to może mało atrakcyjny gatunek literacki, ale chyba najlepszy dla przekazania świadectwa. Elie Wiesel odwołał się w niej do bodaj najważniejszego elementu ludzkiej świadomości, jakim jest pamięć. Sądzę, że był to wybór instynktowny, bo instynkt zazwyczaj wskazuje człowiekowi to, co najbardziej istotne” – podkreślił.

Bp Pieronek przywołał wypowiedź Elie Wiesela z 1985 r. dla dziennikarza „New York Timesa”: „Jedyną rolą, której poszukiwałem, była rola świadka. Wierzyłem, że przypadkowe przetrwanie zobowiązało mnie do nadania sensu każdemu momentowi mojego życia. Wiedziałem, że ta historia musi być opowiedziana. Nie przekazać doświadczenia oznacza zdradzić je. To jest to, czego uczy nas żydowska tradycja. Dlaczego piszę? Aby ocalić ofiary od zapomnienia. Aby pomóc zmarłym zwyciężyć śmierć”.

Bp Pieronek podkreślił, że Wiesel w swojej twórczości literackiej, publicznych wystąpieniach i działaniu upominał się o prawa człowieka, przeciwstawiał się polityce apartheidu w Afryce Południowej, masakrom w Bośni, zbrodniom w Korei Północnej, prześladowaniom mniejszości niearabskiego pochodzenia w Sudanie i Kurdów w Turcji, okrucieństwom sowieckiego reżimu, mordom i wywózkom Tybetańczyków w komunistycznych Chinach. Wspierał także polską „Solidarność” i wydobył z zapomnienia postaci Jana Karskiego, emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.

Biskup dodał, że dla Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który jest spadkobiercą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, nadanie doktoratu honoris causa Eliemu Wieselowi, stanowi okazję do wpisania się w ten nurt myślenia i czynów, jaki reprezentował św. Jan Paweł II, papież, a niegdyś student, profesor i wielki kanclerz tej uczelni.

W uroczystości w Nowym Jorku uczestniczyli rektor UPJPII ks. prof. Wojciech Zyzak i prorektor uczelni ds. prorektor ds. potencjału naukowego i współpracy międzynarodowej ks. prof. Józef Stala. Złoty medal Zasłużony dla Archidiecezji Krakowskiej otrzymał rabin Arthur Schneier, który przyjął przedstawicieli uczelni w murach Park East Synagogue.

Elie Wiesel urodził się w 1928 r. w miasteczku Sygiet w Rumunii, w ortodoksyjnej rodzinie chasydzkiej. W 1944 r. wszystkich Żydów z miasteczka deportowano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Matka i młodsza siostra Elie Wiesela nie przeżyły Auschwitz. On sam z Auschwitz trafił do obozu w Buchenwaldzie; tam wraz z dwiema starszymi siostrami doczekał wyzwolenia w 1945 r. przez oddziały aliantów.

Po wojnie Wiesel studiował literaturę, psychologię i filozofię na Sorbonie w Paryżu. Jako dziennikarz współpracował z francuskimi i izraelskimi mediami.

Jest autorem 800-stronicowej książki "Un di Velt Hot Geshvign" ("A świat pozostał milczący"), napisanej w języku jidysz. W 1958 r. ukazała się na wpół autobiograficzna powieść Wiesela pt. "Noc". Stała się bestsellerem. Od tamtej pory Wiesel napisał ponad 50 innych utworów; były to powieści, opowiadania, dramaty, opowieści chasydzkie i talmudyczne oraz eseje.

W 1963 r. przyjął obywatelstwo USA. Na amerykańskich uczelniach dał tysiące wykładów, w których koncentrował się na sytuacji Żydów i innych narodów cierpiących prześladowania z powodu swojego wyznania, rasy czy pochodzenia.

Wielokrotnie angażował się w obronę uciskanych i prześladowanych mniejszości narodowych. Za swoją działalność otrzymał w 1986 r. Pokojową Nagrodę Nobla. Komitet Noblowski określił go mianem "posłańca ludzkości". Został nagrodzony za działalność na rzecz pokoju i "przesłanie pokoju, zadośćuczynienia i godności ludzkiej".

W latach 1980-1986 Wiesel był przewodniczącym amerykańskiej Rady Pamięci Holocaustu. Zainicjował budowę Amerykańskiego Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. W 2005 r. przyznano mu odznaczenie "Dignitas Humana Award".

Otrzymał tytuł doktora honoris causa wielu uczelni na całym świecie. Uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego za "lekcję, jak rozpoznawać absolutne zło Holocaustu". Jest także kawalerem francuskiej Legii Honorowej.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Six months after the diplomatic relations between US and Cuba were reestablished

Six months after the diplomatic relations between US and Cuba were reestablished

epa04804904 A taxi with a US national flag on it in Havana, Cuba, 17 June 2015, six months after the announcement by Presidents Raul Castro of Cuba and Barack Obama of USA of the re-opening of diplomatic relations between the two countries. EPA/Alejandro Ernesto

Cuba and Havana diplomatic relations resuming

Cuba and Havana diplomatic relations resuming

epa04826960 General view of the US Interests Section building, in Havana, Cuba, 01 July 2015. Cuba and the United States will open their embassies from 20 July 2015, informed Cuban Foreign Ministry in a press release. EPA/Alejandro Ernesto

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama