Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 29 listopada 2024 19:50
Reklama KD Market

Chiny. Parlament zwiększył prawo do kontroli społeczeństwa i internetu



Chiński parlament przyjął w środę ustawę o bezpieczeństwie i suwerenności państwa, która zwiększa prawo do kontroli społeczeństwa i internetu oraz poszerza definicję suwerenności i terytorialnej integralności państwa.

Władze otrzymują na mocy tej ustawy szersze uprawnienia mające na celu "obronę fundamentalnych interesów ludu" oraz szerszą kontrolę internetu. Pekin zamierza na tych nowych prawach "oprzeć swą suwerenność" - relacjonuje AFP.

Francuska agencja podkreśla, że przepisy, które wprowadza ustawa, są niejasne, a kary przewidziane za ich złamanie nieokreślone.

Chiny muszą sprawić, by respektowano ich suwerenność, a ustawa pozwala "władzom zapewnić krajowi bezpieczeństwo polityczne i socjalne, a jednocześnie ułatwia im prowadzenie polityki wewnętrznej" - powiedziała agencji AFP chińska deputowana Zheng Shuna.

Nowe przepisy zaostrzają nadzór nad sieciami komputerowymi w Chinach oraz kontrolę użytkowników internetu.

AFP przypomina, że odkąd w 2013 roku prezydent Xi Jinping objął władzę, wzmocniono działania mające na celu dławienie wolności słowa w internecie, a władze systematycznie oczyszczają sieć z treści politycznych.

Nowa ustawa jest wyrazem ambicji Xi, który zmierza do poszerzenia strefy wpływów Państwa Środka w wielu obszarach - od dominacji militarnej, przez gospodarkę, po nowe terytoria - komentuje AFP.

Organizacja pozarządowa Human Rights Watch skrytykowała już niektóre zapisy nowej ustawy, uznając je za niepokojące. "Zawiera ona klauzule, które utożsamiają krytykę rządu z działalnością wywrotową" - powiedziała ekspertka Human Rights Watch ds. Chin Maya Wang.

Dokument "bardzo nieprecyzyjnie definiuje postępowanie, które może z obywatela uczynić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" - podsumowała Wang.

W Chinach od dawna dochodzi często do aresztowań osób krytycznie wypowiadających się na temat partii oraz rządu, a gazety i internet podlegają cenzurze.

W Państwie Środka internet jest promowany jako narzędzie w biznesie i edukacji, jednak zakazane są w nim treści uważane za wywrotowe lub nieprzyzwoite. Blokowane są między innymi zagraniczne strony należące do obrońców praw człowieka i działaczy na rzecz Tybetu oraz niektóre portale informacyjne. Popularne na świecie portale społecznościowe, jak Facebook i Twitter czy portal YouTube, są w Chinach zablokowane, a Chińczycy w dużym stopniu korzystają z ich rodzimych odpowiedników.

Kontrolę sieci zwiększono w znacznym stopniu po wybuchu protestów arabskiej wiosny, które doprowadziły do upadku rządów w Egipcie i Tunezji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama