W sześć tygodni po ogłoszeniu, że epidemia eboli w Liberii wygasła, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) potwierdził we wtorek, że w kraju tym doszło do nowego przypadku zachorowania.
Jak podał w Genewie rzecznik WHO Tarik Jaszarević, badanie wykazało, że badanie próbki pobranej od człowieka, który zmarł w stanie Magribi w Liberii, wykazało obecność wirusa.
Według liberyjskiego ministerstwa zdrowia badanie przeprowadzono jeszcze przed zgonem chorego.
W Liberii 9 maja ogłoszono koniec epidemii. WHO potwierdziła wówczas, że Liberia jest krajem wolnym od eboli. Wcześniej taki komunikat podała organizacja Lekarze bez Granic (MSF), która odnotowała, że przez 42 dni nie było tam nowego potwierdzonego przypadku tej choroby. 42 dni to dwa pełne cykle inkubacji choroby.
Według WHO od początku wybuchu epidemii w grudniu 2013 roku na ebolę zmarło w Liberii ponad 4,7 tys. ludzi.
Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.(PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama