Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 23:54
Reklama KD Market

Unikać wysokich obcasów

Szpilki są stylowe, ale na pewno nie sprzyjają dolnym kończynom. Nowe badanie, przeprowadzone przez zespół z University of Alabama, pokazuje, że w latach 2002-2012 liczba kontuzji nóg związana z noszeniem butów na wysokim obcasie wzrosła dwukrotnie.

W 80 proc. przypadków stwierdzono kontuzje kostek i stóp, podczas gdy w 20 proc. odnotowano kontuzje kolan, ramion, głowy i szyi. Ponad połowę stanowiły skręcenia lub zwichnięcia. W 19 proc. przypadków stwierdzono pęknięcia kości. Zaskakujące jest to, że najwięcej kontuzji notowano w domu.

Badacze stwierdzili także, że noszenie szpilek może wywierać długotrwały negatywny efekt, w tym może znacznie ograniczyć ruchliwość mięśni kostki, długość kroku, całkowity zasięg ruchu i kontrolę równowagi. Wcześniejsze badania wykazały, że noszenie butów na wysokim obcasie przez długi czas zmienia neuromechanikę chodu oraz przeciąża mięśnie i ścięgna w dolnej części nóg, co może doprowadzić w późniejszym okresie życia do schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

Szczególnie mocno narażone są stopy. Problemy w tym przypadku obejmują: młotowate palce, haluksy, pęknięcia pod wpływem ucisku, nerwiaki Mortona, chroniczny ból śródstopia będący rezultatem pogrubienia nerwu pod wpływem stałego ucisku.

Naukowcy radzą miłośniczkom szpilek, by zwracały uwagę na to, jak często i jak długo noszą tego typu buty.

Dorota Feluś

fot.stokpic/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama