Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 06:15
Reklama KD Market

Juliusz Braun: ta kadencja to były rewolucyjne cztery lata



To były naprawdę rewolucyjne cztery lata dla TVP – tak swoją kadencję ocenił we wtorek ustępujący prezes Telewizji Polskiej, Juliusz Braun. Do jej najważniejszych osiągnięć zaliczył zakończenie cyfryzacji, restrukturyzację spółki oraz zatrzymanie spadku dochodów.

„Chyba pierwszy raz prezes kończy kadencję zgodnie z kalendarzem, co też może świadczyć o pewnej stabilizacji sytuacji TVP” – żartował Braun podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami, na którym dokonał podsumowania swojej czteroletniej kadencji prezesa telewizji publicznej. Braun pełnił tę funkcję od 4 marca 2011.

„Te cztery lata to był okres rewolucyjnych zmian. Najważniejszą kwestią było doprowadzenie do przełomu w dziedzinie cyfryzacji" - powiedział. Jak mówił, gdy przyszedł do TVP nie było dla niego jasne, czy cyfryzację uda się przeprowadzić w terminie. "Obyło się bez konfliktów społecznych, które miały miejsce w innych krajach, i najszybciej w Europie” – zaznaczył.

Zdaniem Brauna cyfryzacja była kluczowym przedsięwzięciem mijającej kadencji, ponieważ całkowicie przebudowała rynek. „Telewizja analogowa to było 5 kanałów. Przeszliśmy do 24 kanałów ogólnokrajowych. To kompletna zmiana konkurencyjna, która przebudowała rynek telewizyjny i reklamowy" - mówił.

Za kadencji Brauna nastąpiło całkowite wyłączenie sygnału analogowego, na którym nadawała Telewizja Polska. Od 23 lipca 2013 roku telewizja jest nadawana jedynie cyfrowo. Dotąd uruchomiono trzy bezpłatne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej, na których nadawanych jest ponad 20 kanałów. Uruchomienie czwartego bezpłatnego multipleksu (nr osiem) jest w toku.

Jak zaznaczył Braun, za jego kadencji doszło również do przełamania wieloletniego spadku udziałów w oglądalności telewizji publicznej. „Udało się przebudować program TVP w taki sposób, że trwający od pięciolecia ciągły spadek udziałów rynkowych, udało się zatrzymać. Trudno mówić o pełnym odwróceniu trendu, ale zatrzymanie spadku jest już bardzo wyraźne” - powiedział.

„Łącznie udziały kanałów tematycznych wzrosły z ok. 5 do ok. 10 proc. rynku, co pozwoliło z naddatkiem nadrobić straty głównych kanałów. Z kolei Jedynka jest jedynym kanałem, który w stosunku do ub. roku odnotował wzrost” – wyliczał Braun.

Mówiąc o szybko rosnącym udziale kanałów tematycznych TVP na multipleksach i wzroście ich dochodów reklamowych, Braun podkreślił, że jest to kluczowe z perspektywy TVP, która jako jedyna wśród telewizji publicznych w Europie opiera się na źródłach komercyjnych. Jest to jednak „miecz obosieczny" - dodał - "ponieważ chcąc zwiększać te przychody, musimy zwiększać liczbę reklam, za co jesteśmy stale krytykowani”.

Za swój kolejny sukces Braun uważa postępującą restrukturyzację spółki. Jak mówił, restrukturyzacja składała się z siedmiu filarów, m.in.: zatrudnienia, relacji z dostawcami usług (producentami seriali i audycji), majątku trwałego (pozbywanie się zbędnych nieruchomości). Dzięki temu, jak dodał, koszty funkcjonowania TVP za jego kadencji spadły o prawie 300 mln zł.

Braun poinformował, że zatrudnienie zmniejszono o ponad 1000 etatów, a wydatki ograniczono o 17 proc. Pozytywnie ocenił także wybór firmy „Leasing team”, do której w ramach outsourcingu przeniesiono 411 pracowników Telewizji Polskiej.

„W Polsce nikt nie ma doświadczenia w tego rodzaju współpracy. Leasing Team wygrał przetarg. Była to dla mnie firma nieznana, ale spełniła ona w najwyższym stopniu kryteria przetargu. Teraz widzę, że daje sobie radę, choć pierwsze tygodnie nie były dla obu stron (LT i pracowników) łatwe" - powiedział. "Niektórzy uparcie kontestują samą procedurę, ale moim zdaniem była ona nie tylko zgodna z prawem, ale także zgodna z interesem telewizji” – zaznaczył.

Braun dodał także, że restrukturyzacja zatrudnienia nigdy nie była celem samym w sobie, lecz miała na polepszyć kondycję spółki.

W ramach umowy Leasing Team z TVP, w lipcu ub. roku do spółki zostało przeniesionych łącznie ponad 400 dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików TVP. W marcu tego roku Leasing Team poinformowało, że planuje zwolnienia grupowe wśród ww. pracowników, a w połowie kwietnia ogłosiło wręczenie wypowiedzeń 78 z nich.

Juliusz Braun kończy swoją kadencję prezesa zarządu Telewizji Polskiej; w wyniku trwającego od 30 marca do 10 czerwca konkursu Rada Nadzorcza TVP na nowego prezesa wybrała Janusza Daszczyńskiego. Wybór ten musi jeszcze potwierdzić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.(PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama