Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 01:51
Reklama KD Market

Raport: ONZ nie ma instrumentów reagowania na wyzwania dzisiejszego świata



ONZ i inne instytucje nie mają instrumentów do walki z globalnymi wyzwaniami świata począwszy od przemocy w państwach o niestabilnej sytuacji, przez zmiany klimatu po kryzysy w światowej gospodarce - głosi raport opublikowany we wtorek w ONZ w Nowym Jorku.

Raport think tanku Komisja ds. Globalnego Bezpieczeństwa, Sprawiedliwości i Rządów przedstawia szereg propozycji mających na celu zreformowanie systemu Narodów Zjednoczonych, wzmocnienie współpracy na wszystkich poziomach społeczeństwa, żeby stawić czoło tym wyzwaniom. Chodzi o większe skoncentrowanie się za zapobieganiu konfliktów i przywracaniu pokoju w krajach, które doświadczają przemocy.

"Światowi przywódcy muszą zmagać się z nowymi sposobami podejścia do zagrożeń XXI wieku wynikających ze zmian klimatycznych, konfliktów (zbrojnych) i transgranicznych wstrząsów gospodarczych" - oświadczyła była sekretarz stanu USA Madeleine Albright, która przewodniczy 14-osobowej Komisji. "Brak skutecznej adaptacji zagrożeń przedłuża i pogłębia te globalne kryzysy" - oceniła.

Publikacja liczącego 158 stron raportu zbiega się z 70. rocznicą powstania ONZ i wrześniowym szczytem światowych przywódców, którego zadaniem będzie przyjęcie nowych celów na rzecz zmniejszenia ubóstwa na świecie, wspierania rozwoju i przeciwdziałania zmianom klimatu.

"Nasz mały, przeludniony i połączony świat nie może się rozwijać, jeśli ponad miliard mieszkańców nie przekracza podstawowego progu bezpiecznego, godnego życia, jeśli wzrost poziomu mórz, ekstremalne susze, potężne powodzie, gangi przemytnicze i siatki ekstremistów zagrażają bezpieczeństwu, dobrobytowi i przetrwaniu milionów" - głosi raport.

Według autorów dokumentu zmiany klimatyczne, wstrząsy gospodarcze i ataki cybernetyczne mogą mieć dalekosiężne i długotrwałe konsekwencje, a "widoczny wzrost masowych zbrodni w jednym kraju po drugim odwrócił trend spadku przemocy politycznej zapoczątkowany wraz z zakończeniem zimnej wojny".

Komisja wzywa w raporcie do stworzenia kadry doświadczonych mediatorów ONZ w celu zapobiegania kryzysom i konfliktom i przekształcenia Komisji Budowania Pokoju ONZ w mocniejszą i lepiej finansowaną Radę ds. Budowania Pokoju.

Aby pomóc w walce z globalnym ociepleniem, raport wzywa do stworzenia jednostki ds. zielonych technologii w ramach Funduszu Klimatycznego. Ma się ona stać kluczowym kanałem przepływu pieniędzy, aby pomóc biednym krajom podjąć działania w celu zapobiegania zmianom klimatycznym i radzenia sobie z jego skutkami.

Komisja wezwała również do lepszej koordynacji działań grupy 20 największych gospodarek świata, Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się transgranicznych kryzysów finansowych. W raporcie postuluje się zwiększenie dostępu do internetu w krajach ubogich i rozwój globalnej sieci centrów do zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni.

Jeśli chodzi o globalne instytucje, komisja wsparła rozszerzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ i powściągliwość w stosowaniu weta przez jego pięciu stałych członków - USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię i Francji. Komisja wezwała też do szerszego przyjęcia na świecie jurysdykcji międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości oraz nowego Globalnego Partnerstwa ONZ w celu nagłośnienia zagadnień niedostatecznie reprezentowanych, takich jak prawa kobiet, migracja, czy szkolenie siły roboczej.

"Propozycje te oferują inteligentna ścieżkę (rozwoju) dla regionów, państw i narodów stojących w obliczu konfliktów, zmian klimatycznych i globalizacji gospodarki w stronę rozwiązań, które wspierają zarówno bezpieczeństwo, jak i sprawiedliwość" - powiedział współprzewodniczący Komisji Ibrahim Gambari, były nigeryjski minister spraw zagranicznych oraz zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. politycznych. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

UN TROOPS PATROL LAKE KIVU

UN TROOPS PATROL LAKE KIVU

epa01152336 United Nations soldiers from Uruguay patrol Lake Kivu near the eastern city of Goma in the Democratic Republic of the Congo, 20 October 2007. Congo is home to the world's largest peacekeeping operation dubbed MONUC but the 14,000 blue helmets in the notoriuosly unstable north east of the country are having difficulty ending fighting between disparate milita groups causing instability and forcing over 300,000 people from their homes in recent weeks. EPA/NICOLAS POSTAL

BORDER DOMINICAN REPUBLIC- HAITI IS STILL CLOSE DUE TO OUTBREAK OF CHOLERA

BORDER DOMINICAN REPUBLIC- HAITI IS STILL CLOSE DUE TO OUTBREAK OF CHOLERA

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama