Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 23:40
Reklama KD Market

Jak wcześnie wykryć alzheimera?



 

Zwykły test krwi może pozwolić przewidzieć, czy u zdrowej osoby za dwa lub trzy lata nie wystąpią objawy demencji. Wstępne wyniki badań dają nadzieję na wczesną i szybką diagnozę m.in. alzheimera. W tej chorobie objawy kliniczne występują na etapie, gdy już jest za późno na skuteczne leczenie.

– Czekamy na atak serca lub zdiagnozowanie zaawansowanego nowotworu – mówił na konferencji w Nowym Jorku dr Daniel Kraft. Ale wkrótce może się to zmienić i chorobę będzie można wykryć… jeszcze zanim się pojawi. Dotyczy to także alzheimera.

Na to wskazują wyniki niewielkiego badania biomarkerów we krwi przeprowadzonego w ubiegłym roku na 525 osobach powyżej 70 roku życia. Dzięki niemu udało się z dokładnością 90 proc. podzielić grupę badanych na dwie podgrupy – osoby, które zachowają zdolności kognitywne i te, u których wystąpią zaburzenia poznawcze. Jednak, jak wskazują autorzy badań, tylko 28 uczestników (z grupy 74 osób) miało w późniejszych etapach objawy podobne do choroby Alzheimera, stąd konieczność dalszych, obszerniejszych badań.

Innym testem pozwalającym przewidzieć demencję, opracowanym na podstawie badań w Duke University, jest badanie oczu. Choć również we wstępnej fazie, sugeruje, że demencję mogą wskazywać różnice w rozmiarze naczyń krwionośnych w oku.

Według amerykańskiego Stowarzyszenia Alzheimerowskiego liczba chorych na alzheimera w USA może się potroić do 2050 r. – z 5,1 mln do 13,8 mln. Na całym świecie na alzheimera choruje ok. 35 mln osób.

Tymczasem naukowcy poszukują chętnych seniorów do udziału w międzynarodowym badaniu, które również stawia sobie za cel opóźnianie wystąpienia choroby Alzheimera, jeszcze przed diagnozą. W badaniu odbywającym się w 50 lokalizacjach w Ameryce Północnej, Europie i Australii testowany jest lek (pomagający kontrolować cukrzycę) – autorzy chcą się dowiedzieć, czy mógłby zapobiec rozwojowi alzheimera lub chociaż go opóźnić, a także uściślić, kto ma największe predyspozycje do rozwoju choroby z punktu widzenia genetyki.

Uczestnicy powinni być w wieku od 65 do 83 lat, nie mieć objawów alzheimera, ale znajdować się w grupie ryzyka (co wykaże test krwi wykonany w ośrodku badawczym). Więcej informacji o uczestnictwie:

http://tommorrowstudy.com/Participate.aspx#.VX8Z8EYlMsQ

(as)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama