Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 23:22
Reklama KD Market

Słuchajcie Mozarta

Wyniki najnowszego badania pokazują, że słuchanie muzyki Mozarta może poprawić pamięć i inne funkcje mózgu. Eksperyment przeprowadzili naukowcy z Sapienza University w Rzymie. Wzięło w nim udział dziesięć zdrowych dorosłych osób, których średni wiek wynosił 33 lata, dziesięć zdrowych starszych osób o średniej wieku 85 lat i dziesięć starszych osób o łagodnym upośledzeniu funkcji poznawczych o średniej wieku 77 lat.


W trakcie badania mózgi uczestników były podłączone do maszyn, które rejestrowały ich aktywność elektryczną (EEG). Zapisu dokonywano przed i po wysłuchaniu przez uczestników utworu L'allegro con spirito” z Sonaty D-dur na dwa fortepiany K448 Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz przed i po wysłuchaniu przez nich utworu „Dla Elizy” Ludwiga van Beethovena. Po wysłuchaniu Mozarta u wszystkich osób zanotowano zwiększenie aktywności fal mózgowych związanej z pamięcią, rozumieniem i rozwiązywaniem problemów. Podobnego wzrostu aktywności nie zanotowano po wysłuchaniu przez grupę muzyki Beethovena.

Rezultaty te pokazują, że muzyka Mozarta jest w stanie aktywować obwody neuronów korowych (obwody komórek nerwowych w mózgu) powiązane z funkcjami poznawczymi, inteligencją, pamięcią i zdolnością rozwiązywania problemów nie tylko u młodych, ale i u starszych osób. Rezultaty te potwierdzają także, że na mózg wpływa słuchanie sonaty Mozarta, a nie jakiejkolwiek muzyki powiedzieli autorzy badania.

Tłumacząc wyniki, naukowcy sugerują, że umyślna i wysoce uporządkowana aranżacja sonaty odzwierciedla organizację kory mózgowej, odpowiedzialnej za zaawansowane funkcje psychiczne.


Jedną z charakterystycznych cech muzyki Mozarta jest częste powtarzanie linii melodycznej. To sprawia, że nie ma w niej elementów zaskoczenia, które mogłyby odwrócić uwagę słuchacza od świadomego słuchania. Każdy element harmonicznego i melodyjnego napięcia znajduje rozwiązanie, które potwierdza oczekiwania słuchacza napisali badacze w uzasadnieniu wyników przedstawionych w magazynie „Consciousness and Cognition”.

W trakcie innego badania, przeprowadzonego w 1993 r., odkryto, że słuchanie K448 poprawia na krótki czas po wysłuchaniu utworu zdolność logicznego myślenia.

Dorota Feluś

fot.geralt/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama