Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 10:22
Reklama KD Market
Reklama

Zdrowa nocna głodówka

Jak oszukać zmęczenie po nieprzespanej nocy? Nie jeść zbyt dużo przed położeniem się do łóżka. Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania pokazuje, że nocna głodówka redukuje efekty braku snu, w tym problemy z koncentracją i pamięcią. Według uczonych, zamiast sięgać po podwójne espresso, lepiej wyeliminować nocne podjadanie.

W badaniu wzięły udział 44 osoby w wieku od 21 do 50 lat, które miały nieograniczony dostęp do jedzenia i picia w ciągu dnia, po czym pozwalano im spać zaledwie po cztery godziny przez następne trzy noce. W czasie czwartej nocy 20 uczestników miało ciągły dostęp do jedzenia i picia, podczas gdy reszta od godziny 22.00 do czasu położenia się spać, tj. do 4 rano, mogła pić tylko wodę. O 2.00 każdej nocy uczestnicy byli poddawani różnym testom, mierzącym efektywność pamięci roboczej, zdolności poznawcze, stopień senności, poziom stresu i nastrój. Podczas czwartej nocy osoby, które piły tylko wodę, wykazywały lepszy czas reakcji i potrafiły dłużej się koncentrować niż osoby, które jadły o późnej porze. Co więcej, u osób, które jadły w nocy, czas reakcji był zdecydowanie wydłużony, a okresy koncentracji znacznie krótsze w porównaniu z trzema pierwszymi nocami.

– Nasze badanie dowiodło, że powstrzymywanie się przed jedzeniem o późnej porze pomaga zapobiec spadkowi wydajności mózgu, jakiego doświadczają osoby pozbawione należytej ilości snu – powiedział autor badania, dr David Dinges.

W innym badaniu przeprowadzonym przez ten sam zespół odkryto, że u osób dorosłych, które nie wysypiają się należycie, dochodzi do zwolnienia przemiany materii. By zrekompensować to i nie dopuścić do tycia, osoby takie powinny jeść mniej lub więcej się ruszać. Tymczasem, jak odkryto w ramach jeszcze innego badania, zmęczone, niewyspane osoby wykazują tendencje do podjadania, głównie wieczorami.

Eksperci mocno podkreślają wagę snu. Z dobrze przesypianymi nocami (powinniśmy spać nieprzerwanie każdej nocy od 7 do 9 godzin) wiąże się wiele korzyści zdrowotnych, a z kolei brak snu ma duży wpływ na rozwój cukrzycy, otyłości i chorób psychicznych.

Dorota Feluś

fot.Aweisenfels/Wikipedia

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama