Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 17:25
Reklama KD Market

Film Wendersa o brazylijskim fotografie Salgado nagrodzony


„Sól ziemi” – film Wima Wendersa o brazylijskim fotografie Sebastiao Salgado został uhonorowany Nagrodą Publiczności na 12. edycji festiwalu Docs Against Gravity.


O zdobyciu przez „Sól ziemi” prestiżowej Nagrody Publiczności – poinformowali organizatorzy festiwalu w sobotę wieczorem na gali, będącej oficjalnym finałem tegorocznej edycji festiwalu.

W filmie „Sól ziemi” Wim Wenders portretuje swojego przyjaciela fotografa i fotoreportera Sebastiao Salgadao. W pracy filmowej uczestniczy syn fotografa Juliano.

„Solą ziemi są ludzie” – mówi w filmie Salgado. I już od pierwszych kadrów filmu, od pierwszych pokazanych w nim fotografii z kopalni złota Serra Pelada w Brazylii widać jak ważnym tematem jest dla Salgado ciężka, fizyczna praca, trud ludzi, z jakim szacunkiem, współczuciem, a niekiedy nawet z czułością portretuje robotników.

Im poświęcił jeden ze swoich ważnych albumów „Workers” z 1992 r. Album przyniósł mu sławę – był publikowany w wielu krajach świata, a Salgado w jednym z wywiadów zaznacza, że jest to „rodzaj hołdu złożonego tradycyjnym robotnikom, w czasach gdy następuje jakby nowa rewolucja przemysłowa.

Wim Wenders podąża w filmie za swoim bohaterem i przywołuje jego fotografie na których zapisał on wszystkie klęski współczesnego świata: konflikty, wojny, klęski humanitarne, głód i śmierć, cierpienie dzieci i kobiet, uchodźców. To były tematy, którym za każdym razem poświęcał kilka lat pracy, zanim – publikował kolejne albumy.

Jednym z nich był „Exodus”. Salgado mówi „+Exodus+” to historia ludzkości w drodze. Historia bulwersująca, bo mało kto porzuca dom z własnego wyboru”. Pracował wśród uciekinierów sześć lat w 40 krajach, towarzysząc im w marszu, w obozach dla uchodźców, w miejskich slumsach i w miasteczkach namiotowych w dżungli. Fotografował.

Po doświadczeniu wojny w Wandzie, o czym również opowiada Wendersowi w filmie, zwątpił w swoją pracę fotografa, reportera, przygnieciony, tak jak inni świadkowie, niewyobrażalnym cierpieniem ludzi i niewyobrażalnym okrucieństwem. „Jesteśmy potworami” – pada z ekranu oskarżenie wypowiedziane przez Salgado.

Po pewnym czasie wrócił do fotografowania, bo - jak stwierdził - prawie połowa naszego świata, kuli ziemskiej uchroniła się jeszcze przed kataklizmami i przemianami współczesności. Stworzył „Genesis” monumentalny projekt fotograficzny poświęcony Ziemi i naturze.

Artysta odbył ponad 30 podróży - pieszo, samolotem, statkiem, kajakiem, a nawet balonem; czasem w ekstremalnych temperaturach i ogromnym niebezpieczeństwie. W ciągu ośmiu lat stworzył "Genesis" – imponującą kolekcję zdjęć dokumentującą życie na naszej planecie.

Salgado uczestniczy też w ambitnym przedsięwzięciu na rzecz naturalnego środowiska – w sadzeniu drzew w zniszczonej części brazylijskiego lasu tropikalnego. I według niego, to właśnie pozwala mu żyć po dramatycznych doświadczeniach, gdy był fotografem i fotoreporterem w krajach objętych wojną, wypalonych suszą, w krajach głodujących dzieci.

„Film wstrząsający, piękny urodą fotografii Salgado; film, który jest oskarżeniem i zarazem próbą wskazania drogi ratunku” – mówili widzowie po projekcji.

Wim Wenders to jeden z najbardziej znanych reżyserów współczesnego kina niemieckiego. Jest laureatem wielu nagród, w tym Złotej palmy w Cannes za film „Paryż Teksas”. Był wielokrotnie nominowany do Oscara. Za film „Pona" zdobył Europejską Nagrodę Akademii Filmowej, a nagrodą Cezara właśnie za „Sól ziemi”.

Tegoroczna, 12.edycja Docs Against Gravity odbyła się dniach 8-17 maja 2015 w Warszawie, Wrocławiu i 20 miastach w Polsce. Przez 10 dni festiwalowa publiczność obejrzała niemal 130 filmów; widzowie mogli porozmawiać z blisko 80 twórcami z całego świata, wziąć udział w wielu interesujących debatach.

Docs Against Gravity (dawniej PLANETE+ DOC FF) to jeden z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego w Europie, nagrodzony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce. To festiwal filmowy dla widza wymagającego, poszukującego sztuki filmowej najwyższej próby. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama