Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 18 listopada 2024 00:30
Reklama KD Market

Prezydent podpisał ustawę krajobrazową



Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek ustawę krajobrazową. Jak mówił, jej celem jest pomoc samorządom w uporządkowaniu m.in. reklam oraz dbałość o ład przestrzenny. "To od nas zależy, czy zostawimy naszym dzieciom ładniejszą Polskę" - zaznaczył.

Prezydent na konferencji prasowej tłumaczył, że celem ustawy jest "pomoc samorządom w uporządkowaniu wielu kwestii trudnych, także w zakresie reklam". Dodał, że w Warszawie jest o wiele więcej reklam niż ma np. wielka metropolia Paryża. "To samo w sobie powinno stanowić ostrzeżenie i zachętę do tego, by to zjawisko nie tyle likwidować - bo to nie wchodzi w grę - ale uporządkować w sposób istotny" - powiedział prezydent.

"Słyszałem dobre powiedzenie, że ziemię nie tyle odziedziczyliśmy po przodkach, ile pożyczyliśmy od własnych dzieci" - powiedział prezydent. Jak podkreślił, to od nas zależy, czy zostawimy naszym dzieciom ładniejszą Polskę, gminy, miasta; czy uporządkujemy "trudne, żywiołowo rozwijające się zjawisko powstawania wszędzie reklam".

Według niego ze wszystkich badań wynika, że "ogromna ilość Polaków wykazuje zainteresowanie i wrażliwość na to, czy mieszka i funkcjonuje w przestrzeni ładnej, czy brzydkiej". W jego ocenie Polska wchodzi w taki etap rozwoju, w którym "coraz większego znaczenia będą nabierały mechanizmy gwarantujące jakość życia".

Komorowski podziękował organizacjom pozarządowym, które domagały się skutecznego działania w tej kwestii oraz "same toczyły walkę, czasami bardzo trudną, o działanie na rzecz ładu przestrzennego". Dziękował też samorządowcom, m.in. prezydent Warszawy Hannie Gronkiewicz-Waltz, za wsparcie dla tej ustawy, by "nie utraciła w wyniku różnych opinii swojego ostrego charakteru dającego rzeczywiście mocne narzędzia samorządowcom, chcącym działać na rzecz ładu przestrzennego" - podkreślił prezydent.

Zapowiedział, że "chciałby, by kolejne lata prezydentury oznaczały położenie jeszcze większego akcentu na kwestie ładu przestrzennego, estetyki, w której funkcjonujemy".

Ustawa wprowadza kary za nielegalne reklamy, które będą wynosić czterdziestokrotność opłat reklamowych ustalanych przez gminy. Ponadto ustawa daje samorządom możliwość uchwalenia lokalnego kodeksu reklamowego, w którym określone zostaną zasady sytuowania m.in. nośników reklam.

Ustawa definiuje pojęcie reklamy, szyldu, krajobrazu, krajobrazu kulturowego, krajobrazu priorytetowego. Nakłada też m.in. obowiązek sporządzania przez samorząd wojewódzki audytu krajobrazowego; mają być w nim zdefiniowane obszary krajobrazów priorytetowych. Dla tych obszarów sejmik województwa ma mieć możliwość ustalania norm dotyczących wysokości, kształtu budynków i ewentualnego stosowania materiałów miejscowych lub tradycyjnej architektury.

Ustawę o ochronie krajobrazu prezydent skierował do Sejmu latem 2013 r. Projekt w pierwotnej wersji przewidywał m.in. wprowadzenie do ustawy pojęcia "dominanty przestrzennej" w celu zaostrzenia zasad lokalizacji np. elektrowni wiatrowych, wieżowców i wszelkich innych obiektów, które byłyby uznane za "dominantę przestrzenną". Tego rodzaju obiekty miałyby powstawać - według projektu prezydenckiego - tylko w oparciu o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, przyjmowany przez gminy. Podkomisja sejmowa, która pracowała nad ustawą, nie poparła takiego rozwiązania i zrezygnowała z wprowadzenia do ustawy nowej kategorii prawnej - "dominanty przestrzennej". Tym samym zaniechała wprowadzenia do ustawy przepisów ograniczających budowę takich obiektów.

Uchwalona przez Sejm ustawa przewidywała początkowo kary w wysokości do 5 tys. zł. W ocenie Senatu taka propozycja jednak pozbawiła ustawę "zębów", dlatego senatorowie w odpowiedzi na postulaty organizacji społecznych walczących o estetykę przestrzeni publicznej zaproponowali wyższe kary. Posłowie ostatecznie poparli tę poprawkę. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama