Zwiększenie częstotliwości współżycia nie powoduje wzrostu poziomu szczęścia – wynika z badania opublikowanego na łamach „Journal of Economic Behavior & Organization”.
Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon (USA) doszli do wniosku, że duża częstotliwość zbliżeń seksualnych nie prowadzi do wzrostu poziomu szczęścia. Chociaż wielu badaczy twierdzi, że ludzie, którzy uprawiają więcej seksu, są szczęśliwsi niż inni, autorzy niniejszego eksperymentu dowodzą, iż pomiędzy tymi dwoma zmiennymi (częstotliwością seksu i szczęściem) występuje jedynie korelacja, a nie związek przyczynowo-skutkowy.
W badaniu uczestniczyło 128 osób w wieku od 35 do 65 lat pozostających w heteroseksualnych związkach małżeńskich. Podzielono je na dwie grupy. Pierwszej z nich polecono współżyć z partnerem dwa razy częściej niż zwykle, drugiej nie udzielono żadnych instrukcji tego typu. Przez następne 3 miesiące codziennie pytano badanych o zdrowie, samopoczucie (poziom szczęścia) oraz szczegóły dotyczące życia seksualnego (np. zadowolenie ze współżycia).
Okazało się, że u osób, które uprawiały więcej seksu niż zazwyczaj, poziom szczęścia - zamiast wzrosnąć - nieznacznie się obniżył. Członkowie tej grupy odczuwali też mniejszą ochotę na seks i czerpali mniej radości ze wspólnych igraszek.
Według badaczy, powyższe efekty nie były konsekwencją nadmiaru zbliżeń seksualnych, lecz wynikały z konieczności dostosowania się do odgórnego polecenia – badani nie uprawiali więcej seksu, dlatego że sami chcieli, ale dlatego, że zostali o to poproszeni.
„Jeśli przeprowadzalibyśmy badanie jeszcze raz i moglibyśmy sobie na to pozwolić, staralibyśmy się zachęcić badanych do uprawiania seksu poprzez zaaranżowanie odpowiednich sytuacji (np. zaangażowanie niani do opieki nad dzieckiem, wynajęcie pokoju hotelowego, itp.), a nie bezpośrednie prośby” – mówi koordynator badania George Loewenstein.
Niemniej jednak naukowcy wykazali, że częste współżycie nie powoduje wzrostu poziomu szczęścia. Być może korelacja pomiędzy częstotliwością zbliżeń seksualnych a szczęściem zależy od innych czynników, np. zdrowia. Możliwe też, że to sam wysoki poziom szczęścia skłania ludzi do częstego uprawiania seksu. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama