Konieczne jest utrzymanie zasady udziału Prokuratora Generalnego we wszystkich postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym, tak jak jest to obecnie - wskazała Naczelna Rada Adwokacka w stanowisku sformułowanym w poniedziałek.
"Umożliwienie Prokuratorowi Generalnemu prezentowania swojego stanowiska i udziału w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym powinno stanowić jedną z podstawowych zasad, w oparciu o które postępowania przed TK winny się toczyć" - oceniła NRA.
We wtorek sejmowe komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz ustawodawcza będą kontynuowały rozpoczęte w zeszłym tygodniu posiedzenie, na którym omawiają prezydencki projekt nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wcześniej - na etapie prac w sejmowej podkomisji - do projektu wprowadzono wiele istotnych zmian.
Z projektu m.in. usunięto zapisy o zgłaszaniu kandydatów przez środowiska prawnicze i naukowe. Podkomisja wniosła też o wyeliminowanie dotychczasowego obligatoryjnego udziału Prokuratora Generalnego w postępowaniach; byłby on tylko fakultatywny. Zaproponowała natomiast, by takim obligatoryjnym uczestnikiem był rząd.
"W ocenie adwokatury udział Prokuratora Generalnego, jego zastępców i przedstawicieli jest niezwykle cenny i w sposób trwały wpisał się w praktykę postępowań przed TK, a także w polską kulturę konstytucyjną" - zaznaczono w piśmie skierowanym do sejmowej komisji sprawiedliwości i podpisanym m.in. przez prezesa NRA mec. Andrzeja Zwarę. Dodano w nim, że przedstawiciele PG wielokrotnie zabierali głos w najważniejszych sprawach przed TK "przedstawiając cenny, merytoryczny i profesjonalny wkład w postępowanie".
Adwokaci przypomnieli również, że do ustawowych zadań prokuratury należy strzeżenie praworządności, dlatego powinna ona być aktywnym uczestnikiem debaty konstytucyjnej, która "niemal w każdym przypadku dotyczy ochrony najważniejszych, podstawowych praw jednostki".
"Bardzo wysoki poziom pism procesowych oraz wystąpień na rozprawach przedstawicieli Prokuratora Generalnego wręcz nakazuje utrzymanie dotychczasowych zasad ich udziału w postępowaniach konstytucyjnych" - podkreślono w stanowisku NRA.
Podczas zeszłotygodniowego posiedzenia sejmowych komisji szef prokuratury Andrzej Seremet skrytykował plany wyeliminowania PG z obligatoryjnego udziału w postępowaniach przed TK. Negatywnie oceniła to też Krajowa Rada Sądownictwa oraz RPO - podkreślano, że szef PG działa w interesie publicznym. "Zmiana w tym zakresie stanowi istotny regres w ustawowym kształtowaniu dbałości o interes wspólny w państwie" - zaznaczała KRS.
Seremet oceniał, że kwestia, czy szef PG ma włączać się do udziału w danej sprawie, mogłaby stać się "wynikiem politycznych kalkulacji, co nie służy wizerunkowi prokuratury jako instytucji wolnej od nacisków".
Przeciwko rezygnacji z obligatoryjnego udziału PG w postępowaniach przed TK opowiedziała się także Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Wiceprezes TK Stanisław Biernat przekonywał natomiast, że "udział prokuratorów jest bardzo ważny i wykracza daleko poza prawo karne".
Szef podkomisji, która zajmowała się projektem, Robert Kropiwnicki (PO) argumentował jednak, że część spraw w TK "nijak się nie ma do działalności prokuratury". Poprawkę przywracającą pierwotny zapis projektu wniósł Andrzej Dera (ZP), ale ją odrzucono. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama