Wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz rośnie liczba posiłków przygotowywanych na grillu. Jednak, jak twierdzą eksperci, ten typowy amerykański sposób przyrządzania jedzenia niesie wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Poniżej podajemy wskazówki, które pomogą ich uniknąć:
1. Wybierz grill elektryczny lub gazowy – przy grillowaniu na węglu, na mięsie osadzają się szkodliwe związki powstające w trakcie spalania
2. Przy stosowaniu grilla na węgiel koniecznie zrezygnuj z używania chemicznych podpałek – powodują one dodatkowe osadzanie się na jedzeniu szczątków toksycznych chemikaliów (najlepiej używać ekologiczne podpałki z drewna, przy czym nie może to być drewno z drzew iglastych, gdyż zawiera zbyt dużo dymiących żywic)
3. Nie grilluj mięsa w bardzo wysokiej temperaturze, by nie dopuścić do jego zbytniego spieczenia – powstają wówczas heterocykliczne aminy aromatyczne HCA, które są rakotwórcze oraz niebezpieczne dla zdrowia nadtlenki, wolne rodniki i nitrozaminy. Badania potwierdziły związek między ryzykiem zapadnięcia na raka żołądka a grillowanym mięsem – u osób spożywających wołowinę dobrze wysmażoną występuje trzykrotne wyższe prawdopodobieństwo choroby w porównaniu z osobami spożywającymi to mięso w postaci średnio wysmażonej lub wręcz krwistej. Istnieją również dowody na to, że częste spożywanie mięsa grillowanego związane jest ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka jelita grubego, trzustki i piersi.
4. Używaj tacek do grillowania, które ograniczą ściekanie tłuszczu na płomień lub żar – tłuszcz wytapiający się z mięsa spadając na rozżarzone węgle lub płomień, może tworzyć rakotwórcze substancje chemiczne (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA) unoszące się z dymem na mięso.
5. Przed grillowaniem poddaj mięso wstępnej obróbce – podgotuj w piekarniku lub na gazie, co obkurczy jego włókna i w rezultacie zmniejszy wyciek soków już w trakcie grillowania
6. Marynuj mięso, zwłaszcza kurczaka, z wykorzystaniem czosnku, imbiru i kurkumy. Ochronnie działa także marynata z dodatkiem oliwy, octu winnego i ziół (rozmarynu, mięty, szałwii, majeranku i oregano). Co ciekawe, ilość szkodliwych związków rakotwórczych znacznie zmniejsza marynowanie mięsa w piwie.
Dorota Feluś
fot.jarmoluk/pixabay.com
Reklama