Wszyscy znamy korzyści płynące z jedzenia warzyw. Są one bogate w składniki odżywcze, które chronią nas przed chorobami. Zawierają również dużo błonnika, który wypełnia nasze jelita w zdrowy sposób, nie dostarczając przy tym dużo kalorii. Z jedzenia warzyw, zwłaszcza liściastych, płynie jeszcze jedna, ogromna korzyść. Najnowsze badanie, przeprowadzone przez Centrum Medyczne Szpitala Rush w Chicago, sugeruje, że częsta konsumpcja – jednej porcji dziennie – zielonych warzyw liściastych obniża ryzyko zapadnięcia na demencję.
W Memory and Aging Project wzięło udział 954 mężczyzn i kobiet, przy czym panie stanowiły trzy czwarte grupy. Na początku eksperymentu średnia wieku wynosiła 81 lat. Uczestników obserwowano średnio przez blisko pięć lat. Raz w roku, o tej samej porze, odpowiadali oni na 144 pytania ankiety dotyczącej sposobu odżywiania się. Dodatkowo, byli poddawani 19 testom sprawdzającym ich zdolność umysłową. Następnie naukowcy skompilowali wszystkie dane, co pozwoliło im ustalić ilość składników odżywczych przyjmowanych przez każdego uczestnika (w oparciu o specyficzny rodzaj i ilość konsumowanego przez nich każdego dnia pożywienia).
Okazało się, że osoby, które każdego dnia spożywały od jednej do dwóch porcji zielonych warzyw liściastych wykazywały zdolności umysłowe osób o ponad 10 lat młodszych od siebie, w porównaniu z tymi, którzy wcale nie jedli liściastych warzyw. To znacząca różnica zważywszy na fakt, że pogarszająca się funkcja kognitywna mózgu jest głównym wskaźnikiem demencji.
Godnym podkreślenia jest fakt, że rezultaty te pozostawały na tym samym poziomie nawet, gdy wzięto pod uwagę inne czynniki, które potencjalnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, w tym wiek, płeć, poziom wykształcenia, historię palenia papierosów, poziom wytrenowania fizycznego i rodzinną historię choroby Alzheimera. Choć badanie nie zostało zaprojektowane tak, by dowieść, że zielone warzywa liściaste zwiększają u osób starzejących się mentalną pojemność, to jego wyniki pokazały istnienie takiego powiązania.
Uczeni przypuszczają, że mózg chroni nie tyle kombinacja składników odżywczych, co witamina K występująca w zielonych warzywach liściastych w dużej ilości. Najlepsze jej źródła to: gotowane kale (1/2 szklanki zawiera 531 mcg tejże witaminy), gotowany szpinak (1/2 szklanki – 444 mcg) i gotowany jarmuż (1/2 szklanki – 418 mcg). Ci, którzy nie przepadają za wymienionymi warzywami, mogą dostarczyć organizmowi witaminy K, jedząc brokuły, brukselkę i różne zielone sałaty, przy czym w tym wypadku porcje muszą być zdecydowanie większe.
Dorota Feluś
fot.condesign/pixabay.com
Reklama