Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 6 października 2024 16:22
Reklama KD Market

Amerykańska nagroda dla dokumentu o Andrzeju Gołocie – „Endrju”

Polski film dokumentalny „Endrju” o Andrzeju Gołocie otrzymał w zeszłym tygodniu prestiżową nagrodę Srebrnego Hugo, przyznawaną przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago. Od 50 lat organizatorzy festiwalu rozdają nagrody stacjom telewizyjnym, wyróżniając zarówno reklamy, jak i produkcje telewizyjne. Od 2003 roku nagrody telewizyjne są rozdawane wiosną, a filmowe – jesienią.

„Endrju” opowiada o tym, jak Andrzej Gołota przygotowując się do swojej ostatniej walki na ringu, wspomina swoje porażki i sukcesy. „Jest to film o człowieku, który nie wie, jak ze sceny zejść” – opowiadał współreżyser Tomasz Blachnicki w czasie rozmowy w studiu Dzień Dobry TVN. I wyznał, że w trakcie jego kręcenia Andrzej Gołota „jeszcze miał nadzieję, że tą walką udowodni sobie i innym, że może wrócić i może jeszcze coś w boksie zdziałać”. Niestety okazało się, że walka  z Przemysławem Saletą, stoczona w 2003 roku, była jednak jego ostatnim meczem w ramach rywalizacji sportowej. Jego późniejszae spotkanie na ringu z Danellem Nicholsonem był tylko pokazówką. Blachnicki dodał też, że „Endrju” to również film o żonie Andrzeja, Marioli Gołocie. „To jest film o miłości tak naprawdę” – podsumował.

Tomasz Blachnicki jest reżyserem, pisze scenariusze i zajmuje się produkcją filmową. Ukończył warszawską Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy i jest autorem paru filmów dokumentalnych. W 2012 roku nakręcił swój pierwszy film fabularny dla telewizji o Przemysławie Salecie zatytułowany „Bokser”. Drugi reżyser filmu „Endrju”, Robert N. Wachowiak, również oprócz reżyserii zajmuje się pisaniem scenariuszy i produkcją, a także dziennikarstwem. Od 2004 roku mieszka w Stanach, gdzie uczęszczał na różne kursy dla scenarzystów i reżyserów. Wraz z innymi filmowcami polskiego pochodzenia założył firmę Independent Film Factory. W 2010 nakręcił swój debiutancki film krótkometrażowy „Absolution” (Rozgrzeszenie). Obaj reżyserzy byli także autorami scenariusza filmu o Gołocie, operatorem filmu był Marek Gajczak, a producentem Jacek Kulczycki. Film wyprodukowało Studio Filmowe OTO.

„Endrju” został ostatnio zakwalifikowany do sekcji „Konkurs polski” 55. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w czerwcu tego roku w Krakowie. W zeszłym roku natomiast otrzymał Nagrodę Specjalną Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, który odbywa się co roku w listopadzie w Chicago. W trakcie tego festiwalu odbyła się premiera filmu, na której obecny był bohater filmu, Andrzej Gołota wraz z żoną Mariolą, a także jego trener Sam Colonny oraz pięściarze: Danell Nicholson, Oliver McCall i Marcin Najman. Najnowsza nagroda, jaką otrzymał film, czyli Srebrny Hugo, została przyznana w kategorii „Dokument historyczno-biograficzny”.

Mieszkający od lat w Chicago współreżyser filmu Robert N. Wachowiak dowiedział się o wygranej już po fakcie, czyli po ceremonii rozdania nagród, która odbyła się w czwartek 23 kwietnia. „To była bardzo miła niespodzianka, ponieważ nawet nie wiedziałem, że film został zgłoszony do konkursu 51st Chicago International Film Festival Television Awards” – powiedział nam Wachowiak. Film do nagród zgłosiła stacja TVN i – jak nas powiadomił koordynator konkursu Sam Flancher – to do niej wysłano informację o nominacji filmu do nagrody. Robert N. Wachowiak wyjaśnia: „Komórka festiwalowa TVN, która objęła patronat nad filmem i koordynuje wszystkie działania związane ze zgłaszaniem naszego filmu i jego udziałem w festiwalach, kontaktuje się obecnie z organizatorami chicagowskiego festiwalu w celu wyjaśnienia kwestii braku informacji na temat przyznania nagrody i ceremonii jej wręczenia, a także w jaki sposób możemy ją teraz odebrać”.

W przeszłości nagrodę Srebrnego Hugo za produkcje telewizyjne otrzymali tacy polscy filmowcy jak Andrzej Maleszka za odcinek serialu dla dzieci „Magiczne drzewo” zatytułowany „Pożeracze książek”, Marcin Koszałka za film dokumentalny „Deklaracja nieśmiertelności” i Ewa Ewart za dokument „W milczeniu” oraz Lidia Duda za dokument „Uwikłani”. Nie możemy się w konkursie telewizyjnym pochwalić zdobyciem głównej nagrody, czyli Złotego Hugo, ale kapituła Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Chicago przyznaje także wyróżnienia i ich laureatami w przeszłości byli między innymi Greg Zgliński za serial „Londyńczycy” (2009), Patryk Vega za serial „Instynkt” (2012) czy Magdalena Łazarkiewicz za serial „Głęboka woda” (2012), a także Wojciech Królikowski za film dokumentalny „W oku Boga” (2013), Krystian Matysek za dokument „Sekrety miłości” (2014), Wiesław Dąbrowski za dokument „Paderewski, człowiek czynu, sukcesu i sławy” (2014) oraz Piotr Morawski i Ryszard Kaczyński za film dokumentalny „Obietnica dzieciństwa” (2014).
Anna Draniewicz

 Autorka jest absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim i ma tytuł  MPhil z Komunikacji Medialnej na Uniwersytecie w Bradford w Anglii. W Polsce pisała dla takich miesięczników jak "Kino", "Film" czy "Cinema" oraz portali internetowych: Valetz Magazine, Esensja, Stopklatka i portalu Radia ZET.

 

Na zdjęciu: Kadr z filmu “Endrju” fot.Endrju Facebook

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama