Badania przeprowadzone ostatnio przez naukowców Duke University wskazują, że rozpad pierwszego małżeństwa zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca u kobiet o 25 proc. w porównaniu z kobietami, które pozostają w związku z pierwszymi mężami. Ci sami badacze stwierdzili, że liczne rozwody zwiększają to ryzyko o 77 procent.
Zespół, pod przewodnictwem dr Matthew Dupre, adiunkta na wydziale medycyny, zebrał dane z badania, w ramach którego w latach 1992-2010 na terenie Stanów Zjednoczonych obserwowano niemal 16 tys. osób dorosłych w wieku od 45. do 80. roku życia. W momencie rozpoczęcia eksperymentu wszyscy uczestnicy pozostawali w związku małżeńskim albo byli wdowcami/wdowami, albo mieli na koncie rozwód (co najmniej od roku). Odkryto, że ryzyko wystąpienia zawału serca nie zmniejszyło się, gdy rozwódki wyszły ponownie za mąż. Co więcej, stwierdzono, że u pań po rozwodzie, u których wystąpiły problemy układu krążenia, pojawiły się także symptomy depresji.
U mężczyzn sytuacja nie wyglądała tak dramatycznie. Stwierdzono u nich, że po rozwodzie ryzyko wystąpienia zawału serca wzrosło co prawda o 30 proc., ale zniknęło całkowicie po powtórnym ożenku.
Wyniki badania nie powinny dziwić. Wiadomo, że stres wpływa negatywnie na zdrowie, a rozwód jest jednym z głównych czynników stresujących – obok śmierci dziecka lub współmałżonka, choroby i zmiany miejsca zamieszkania lub pracy. Oczywiście, należałoby jeszcze sprawdzić wpływ innych czynników na serce, jakie zwykle towarzyszą rozwodowi – nerwicy, straty przyjaciół i zmiany stylu życia. To kolejny projekt zespołu z Duke University.
Dorota Feluś
fot.PublicDomainPictures/pixabay.com
Reklama