Pozytywnie zakończył się wtorkowy test systemu informatycznego wspomagającego wybory; była to próba generalna przed wyborami prezydenckimi - poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze. KBW w majowych wyborach rekomenduje testowe wykorzystanie systemu w pełnym zakresie.
W trzecim już teście Systemu Wsparcia Organów Wyborczych (WOW) uczestniczyły delegatury KBW oraz niemal wszyscy użytkownicy z gmin oraz obwodowych komisji wyborczych - poinformowano w komunikacie.
"Test przeprowadzono w godzinach 9-12. W tym czasie na serwer Państwowej Komisji Wyborczej wysłano z poziomu gmin i obwodów blisko 28 tys. protokołów testowych oraz 25 tys. raportów o frekwencji. Następnie pełnomocnicy ds. informatyki okręgowych komisji wyborczych zatwierdzili przesłane protokoły, weryfikując jednocześnie ich zgodność" - podało KBW.
Zaznaczyło, że podobnie jak dwa wcześniejsze, wtorkowy test "wykazał poprawne funkcjonowanie użytych elementów aplikacji, nie stwierdzono błędów krytycznych uniemożliwiających pracę w programie". Biuro informuje, że test był jednocześnie główną próbą wydajnościową serwerów, "którą należy ocenić pozytywnie".
KBW nie planuje już kolejnych, ogólnopolskich testów systemu przed wyborami prezydenckimi. "Na podstawie trzech przeprowadzonych testów, Biuro rekomenduje użycie testowe systemu WOW w wyborach prezydenta w pełnym zakresie, na obszarze całego kraju i za granicą" - podkreślono.
Szef KBW Beata Tokaj powiedziała dziennikarzom, że test wypadł bardzo dobrze. Przypomniała, że komisje obwodowe zawsze liczyły głosy ręcznie a testowe wykorzystanie systemu informatycznego będzie oznaczało, że komisje oprócz przesyłania papierowych protokołów do komisji okręgowych i PKW, będą przekazywały dane także drogą elektroniczną. Wówczas ewentualnie podawane nieoficjalne wyniki cząstkowe oparte byłyby na danych z systemu. W Polsce podstawą do ogłoszenia wyników wyborów są protokoły papierowe.
Do prac nad nowym systemem została włączona opolska delegatura KBW. Jej dyrektor Rafał Tkacz wyjaśniał PAP, że komisje obwodowe będą wykorzystywać system informatyczny do przygotowania protokołów z głosowania m.in. sprawdzenia poprawności arytmetycznej wprowadzonych danych i wydruku czterech identycznych kopii.
Drogą elektroniczną dane będą wysyłane do komisji okręgowych z siedziby obwodowej komisji lub - jeśli komisja nie będzie miała dostępu do internetu - z urzędu gminy. Zaznaczył, że następnie każda komisja okręgowa, zgodnie z zaleceniem PKW, wyniki będzie sprawdzała dwoma metodami: w systemie informatycznym oraz po otrzymaniu papierowych protokołów np. przez ponowne wprowadzenie danych z protokołów.
"W pierwszych dwóch testach sprawdzaliśmy przede wszystkim oprogramowanie, czy wszystkie elementy zostały właściwie przygotowane, czy prawidłowo działa kalkulator wyborczy, czy właściwe są elementy protokołów. Natomiast we wtorek oprócz zweryfikowania funkcjonalności na dużym obciążeniu, sprawdzaliśmy obciążenie serwera" - powiedział Tkacz. Dodał, że podczas największego obciążenia, które osiągnęło 25 proc., system przyjmował 14 protokołów na sekundę i 150 raportów frekwencji na sekundę; test odbywał się na 40 procesorach.
Dodał, że w harmonogramie przygotowań do wyborów prezydenckich, gdyby wtorkowy test się nie powiódł, przewidziano jeszcze jeden termin testu ogólnopolskiego - 5 maja. "Natomiast nie widzimy takiej potrzeby" - zaznaczył.
Decyzję ws. zakresu wykorzystania systemu ma podjąć Państwowa Komisja Wyborcza, która przed wyborami prezydenckimi zbierze się jeszcze m.in. w poniedziałek 4 maja.
Pierwszy test systemu WOW odbył się 14 kwietnia, drugi 21 kwietnia. KBW informowała, że oba testy przebiegły pozytywnie.
21 kwietnia, po zakończeniu drugiego testu PKW podjęła uchwałę ws. możliwości wykorzystania elementów systemu wyborczego podczas majowych wyborów prezydenckich.
Wybory prezydenckie odbędą się 10 maja. (PAP)
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama