Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 03:41
Reklama KD Market

Politycy na Twitterze

86 proc. rządów wszystkich 193 krajów należących do ONZ jest obecnych na Twitterze; osobiste konta ma 172 przywódców. Profili na poziomie rządowym nie ma na Twitterze zaledwie 27 krajów, głównie afrykańskich i wysp Pacyfiku.

W opublikowanym we wtorek corocznym ogólnoświatowym badaniu Twiplomacy wzięto pod uwagę 669 profili rządowych w 166 krajach.

Politycy na całym świecie coraz chętniej wykorzystują komunikację w mediach społecznościowych. W tweetach coraz częściej umieszczają też materiały wizualne i video. NP. francuskie konto prezydenckie @Elysee regularnie publikuje sześciosekundowe filmy Vine, zawierające krótkie podsumowania wizyt na szczeblu państwowym. Inne pozdrawiają drużyny narodowe – tak jak niemieckie MSZ podczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Niektóre konta, np. Pałac Elizejski czy Kreml, korzystają już z Periscope, nowej aplikacji Twittera służącej do transmisji na żywo; z Periscope skorzystał np. kolumbijski prezydent Juan Manuel Santos, aby ogłosić wznowienie nalotów na pozycje FARC.

Spośród przywódców największą liczbę obserwujących na Twitterze zgromadził prezydent Stanów Zjednoczonych (@BarackObama) - 57 milionów followersów na koncie kampanijnym. Następne miejsce zajmuje papież Franciszek (@Pontifex) z 20 milionami followersów dziewięciu profili prowadzonych w różnych językach. Za nimi uplasowali się: premier Indii @NarendraModi, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan (@RT_Erdogan) oraz konto Białego Domu (@WhiteHouse).

Najchętniej obserwowani przywódcy sami obserwują jedynie nielicznych spośród swoich zagranicznych partnerów. Profile @BarackObama i @WhiteHouse obserwują jedynie czwórkę innych przywódców: premier Norwegii Ernę Solberg, Dmitrija Miedwiediewa, rząd brytyjski i estońskiego ministra spraw zagranicznych Keita Pentusa.

Mimo że prezydent USA jest najchętniej obserwowanym światowym przywódcą, to profil papieża Franciszka wygrywa rywalizację o liczbę retweetów (przesłań dalej jego wpisów) - każdy jego tweet przesyłany jest dalej średnio 10 tysięcy razy (na koncie hiszpańskojęzycznym). Tweet Obamy natomiast generuje przeciętnie 1,210 tys. retweetów.

Z badanń wynika, że światowi przywódcy średnio publukują cztery tweety dziennie. Aktywnością wyróżnia się konto prezydenta Wenezueli (@PresidencialVen), zbliżając się do liczby 60 tysięcy tweetów, co daje ponad 41 dziennie.

Niewielu światowych przywódców tweetuje osobiście. Wyjątek stanowią na przykład prezydent Estonii Toomas Henrik Ilves (@IlvesToomas), przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk (@DonaldTusk), łotewski minister spraw zagranicznych (@EdgarsRinkevics) czy premier Norwegii (@Erna_Solberg), która robi sporadycznie drobne literówki i przyznała się do dysleksji.

Najchętniej obserwowanym prezydentem Afryki jest @PaulKagame z Rwandy, który gromadzi 842,260 followersów. Przypadł mu również tytuł najchętniej rozmawiającego światowego przywódcy – 86 proc. jego tweetów to odpowiedzi na tweety innych użytkowników.

Dane wykorzystane w badaniu zostały zgromadzone w marcu 2015 roku w oparciu o 669 profili przywódców, rządów, ministrów, ministerstw spraw zagranicznych i ich instytucji w 166 krajach świata, z wykorzystaniem ponad 50 zmiennych narzędzia analitycznego Twitonomy. Agencja Burson-Marsteller wykorzystała także własne narzędzia analityczne Burson Tools, by zbadać powiązania między kontami światowych przywódców na Twitterze. (PAP)

fot.Lex Van Lieshout/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama