Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 17:31
Reklama KD Market
Reklama

MSW: ma być bezpieczniej na polsko-niemieckim pograniczu



Polsko-niemiecka umowa o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, która ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa w regionie przygranicznym, wejdzie w życie 9 lipca - poinformowało w poniedziałek MSW.

W poniedziałek, w ramach polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych, minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska spotkała się ze swoim niemieckim odpowiednikiem Thomasem de Maizierem. W spotkaniu uczestniczył minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Z kolei wiceszef MSW Piotr Stachańczyk spotkał się w Dietmarem Woidkem - premierem Brandenburgii.

W przesłanym PAP po zakończeniu spotkań wspólnym oświadczeniu polskiej i niemieckiego szefów MSW podkreślono, że umowa o współpracy służb "nada nowy impuls do współpracy, zwłaszcza na terenach przygranicznych, i będzie stanowiła podstawę prawną do współdziałania służb porządku publicznego w nowych obszarach, takich jak np. wykroczenia, oraz przyczyni się do ujednolicenia dotychczas stosowanych praktyk".

Ministrowie zadeklarowali też kontynuację współpracy w głównych obszarach agendy europejskiej, zwłaszcza w zakresie zwalczania nielegalnej migracji i zwalczania zagrożeń terrorystycznych ze strony tzw. zagranicznych bojowników.

"Ponadto, zaniepokojeni krytyczną sytuacją na Ukrainie, której krótko i długoterminowe konsekwencje mogą mieć daleko idące skutki dla bezpieczeństwa nie tylko w regionie, ale również w całej Unii Europejskiej, ministrowie deklarują wolę wsparcia państwa ukraińskiego w budowaniu stabilnych struktur administracyjnych, w tym służb porządku publicznego, zgodnie z zasadami demokratycznego państwa prawnego, a także w zakresie rozwijania potencjału do utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym ochrony granic" - czytamy w komunikacie MSW.

W trakcie spotkania Stachańczyka i Woidkego rozmawiano z kolei m.in. o poprawie sytuacji na drogach wodnych na pograniczu polsko-niemieckim (w poniedziałek podpisano umowę w tej sprawie). Jej celem ma być poprawa żeglowności na Odrze, a także zapewnienie lepszego poziomu ochrony przeciwpowodziowej w regionie przygranicznym.

MSW poinformowało, że w trakcie rozmów - w kontekście wspierania nauki języka polskiego w niemieckich szkołach oraz podtrzymania tożsamości kulturowej wśród dzieci i młodzieży o polskim pochodzeniu - wskazano na rolę "Strategii nauczania języka polskiego jako ojczystego obywateli niemieckich polskiego pochodzenia"; jej realizacja jest monitorowana przez Polsko-Niemiecką Komisję Międzyrządową ds. Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

"W trakcie spotkania omówiono także plany dotyczące obchodów przypadającej w 2016 r. 25. rocznicy podpisania +Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami+. Obie strony podjęły już prace nad wspólnymi obchodami rocznicy, m.in. w ramach Komitetu ds. Współpracy Przygranicznej Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej przez ekspertów z regionów przygranicznych przygotowywany jest bilans dotychczasowej współpracy" - czytamy w komunikacie MSW.

Stachańczyk i Woidke podpisali wspólną deklarację, w której podkreślili m.in., że dostrzegają konieczność wypracowania wspólnej koncepcji rozwoju przestrzennego regionu przygranicznego, uznawanego za ponadregionalny obszar funkcjonalny.

"Region przygraniczny potrzebuje dobrych połączeń transportowych. Strony podejmą działania, aby w ramach obowiązujących ram prawnych i istniejących form współpracy bilateralnej, a także dostępnych źródeł finansowania, znaleźć skuteczne rozwiązania pozwalające na funkcjonowanie połączeń kolejowych do/z Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury 2016" - czytamy w deklaracji.

Zaznaczono w niej także, że niezbędne jest zapewnienie sprawnej realizacji akcji ratunkowych po obu stronach Odry. "W związku z tym należy dążyć do możliwie szybkiego zawarcia porozumień wykonawczych o współpracy do Umowy ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o współpracy transgranicznej w ratownictwie medycznym" - głosi deklaracja.

W poniedziałek w Warszawie odbyły się 13. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Rozmowy premier Kopacz z kanclerz Merkel dotyczyły relacji dwustronnych, kwestii bezpieczeństwa. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

German-Polish border river Oder

German-Polish border river Oder

epa03915622 A picture made available 19 October 2013 provides a view over German-Polish border river Oder with the cities Slubice, Poland on the right and Frankfurt Oder on the left, captured from Frankfurt Oder, Germany, 18 October 2013. EPA/PATRICK PLEUL


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama