Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 02:32
Reklama KD Market

Koniecek: Polska nie może skarżyć Mattel, mogą to zrobić obywatele (WIDEO)



Na gruncie prawa polskiego nie widzę możliwości skierowania przez Polskę pozwu przeciwko firmie Mattel - powiedział PAP adwokat Rafał Koniecek. Podkreślił, że istnieje możliwość pozwania firmy przez obywatela polskiego, który uznałby, że naruszono jego dobra osobiste.

Koniecek przypomniał, że podobne postępowania o naruszenie dóbr osobistych kierowane przeciwko podmiotom zagranicznym toczyły się już w naszym kraju - jedno dotyczyło pozwu przeciwko gazecie „Die Welt”, a kolejne pozwu przeciwko gazecie „Focus”.

[ot-video type="youtube" url="https://youtu.be/OBCV6C-jHrI"]

"Obydwa te postępowania zakończyły się - niestety dla powoda - oddaleniem pozwów, co miało związek ze specyficznym pojmowaniem naruszenia dóbr osobistych w polskim prawie. Ono musi być zindywidualizowane, a nie dotyczyć jakieś bardzo szerokiej grupy" - podkreślił prawnik.

Zdaniem mecenasa Koniecka, Polska na gruncie dyplomatycznym może starać się o zablokowanie rozpowszechniania gry. "Jeżeli chodzi o polską procedurę cywilną można składać wniosek o zabezpieczenie - taka sytuacja miała miejsce w sprawie zablokowania emisji filmu dokumentalnego o firmie Amway, czy niektórych publikacji książkowych" - przypomniał.

Polska zażądała wycofania gry edukacyjnej firmy Mattel zawierającej sformułowanie "nazistowska Polska" - poinformował w piątek szef MSZ Grzegorz Schetyna. Minister powiedział też, że jeżeli nie będzie pozytywnej reakcji ze strony firmy Mattel, trzeba będzie rozważyć możliwości sądowe.

O sprawie poinformował "Nowy Dziennik", jedna z najstarszych gazet polonijnych w USA. Chodzi o bardzo popularną grę karcianą "Apples", w której dzieci mają łączyć hasło z jednej karty z definicją znajdującą się na drugiej. W jednej z edycji gry znalazła się karta, na której dzieci mogą przeczytać, że film "Lista Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga z 1993 roku opowiada "prawdziwą historię katolickiego przedsiębiorcy, który uratował 1 tys. Żydów z nazistowskiej Polski". (PAP)

fot.Michael Nelson/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama