Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 16:04
Reklama KD Market

Koncert w Teatrze Narodowym w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Koncert „Słowa, które znaczą” odbył się w sobotę w warszawskim Teatrze Narodowym w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej...

Koncert „Słowa, które znaczą” odbył się w sobotę w warszawskim Teatrze Narodowym w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wśród gości był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.


Z inicjatywą zorganizowania koncertu wystąpił Komitet Obchodów 5. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, któremu przewodzi Lucyna Gągor – wdowa po generale Franciszku Gągorze, który zginął w katastrofie. „To już 5 lat, odkąd nasze życie całkowicie się zmieniło; nabrało zupełnie innej wartości” - powiedziała Lucyna Gągor przemawiając ze sceny Teatru Narodowego, zwracając się do obecnych na sali członków rodzin ofiar katastrofy i ich przyjaciół.

„Co roku myśl o zbliżającej się kolejnej rocznicy śmierci naszych bliskich wielu z nas napawa strachem i niedowierzaniem, że życie toczy się dalej, choć tak inne (…) Dlatego tak bardzo zależało nam na tym, aby piąta rocznica katastrofy smoleńskiej miała nieco inny wymiar. Aby pozwoliła na wspólne spotkanie rodzin i bliskich, połączonych tą kwietniową tragedią (…) Pragnęliśmy, aby muzyka i poezja choćby na parę chwil ukoiła nasze, tak zbolałe w tych dniach, serca; aby wzbudziła nadzieję i stała się symbolem pięknego wspomnienia i pamiętania” – podkreśliła.

Gośćmi sobotniego koncertu byli także m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy.

Tytułowymi „słowami, które znaczą” były słowa-hasła, wokół których ułożono program sobotniego koncertu: m.in. „życie”, „ojczyzna”, „solidarność”, „czas”, „nadzieja” i „pamięć”. Każdy utwór poprzedziła recytacja fragmentu utworów poetyckich autorstwa m.in. ks. Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.

Wśród piosenek wykonanych podczas koncertu przez wokalistów - Jacka Borkowskiego, Jacka Kawalca, Krzysztofa Kiljańskiego, Katarzynę Moś, Lorę Szafran, Mieczysława Szcześniaka, Joannę Trzepiecińską, Mateusza Ziółko, Agnieszkę Zębalę i Waldemara Klejna – znalazły się m.in. „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, „Naiwne Pytania” z repertuaru grupy Dżem, czy „Nadzieja moja” Mieczysława Szcześniaka.

Podczas finału sobotniego koncertu wszyscy artyście wspólnie wykonali utwór „Ocalić od zapomnienia” napisany przez Marka Grechutę do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wokalistom akompaniowała orkiestra symfoniczna i zespół wokalny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Tomasza Labunia. Reżyserem oraz autorem scenariusza muzyczno-poetyckiego spektaklu był Bolesław Pawica.

Koncert „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym odbył się w ramach obchodów 5. rocznicy obchodów katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie – 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

(PAP)

Na zdj. Plac Zamkowy w Warszawie - obchody 5 rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem
fot.Pawel Supernak/EPA
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama