Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 20:49
Reklama KD Market

Nadzwyczajna moc czosnku

Badacze z Uniwersytetu Missouri odkryli, że czosnek chroni przed procesami starzenia się organizmu i chorobami. Co więcej, może zapobiegać chorobie Alzheimera i Parkinsona. Kluczem jest występujący w nim specyficzny rodzaj węglowodanu.

- Czosnek jest jednym z najczęściej spożywanych suplementów dietetycznych. Występujące w nim związki zawierające siarkę chronią przed stanami zapalnymi i oksydacyjnymi. Nauka wciąż odkrywa nowe zalety tego warzywa - informuje autor badania dr Zezong Gu, adiunkt na wydziale patologii i anatomii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri.

Naukowcy skoncentrowali uwagę na występującej w czosnku pochodnej węglowodanu, tzw. FruArg, i roli jaką ten składnik odżywczy odgrywa w reakcjach ochronnych organizmu. Okazuje się, że FruArg wykazuje zdolność do hamowania, a nawet odwracania zniszczeń komórek mózgowych spowodowanych środowiskowym stresem, który obejmuje proces starzenia się, zanieczyszczenie, palenie papierosów, fizyczne uszkodzenie mózgu i nadmierną konsumpcję alkoholu.

Mikroglej to komórki nieneuronalne w mózgu i rdzeniu kręgowym, które są pierwszą i główną linią obrony w centralnym układzie nerwowym. W przeciwieństwie do innych dojrzałych komórek mózgowych, które rzadko się regenerują, komórki mikroglejowe w obliczu stanu zapalnego czy stresu środowiskowego namnażają się. Następnie przemieszczają się do miejsca urazu i chronią inne komórki mózgowe przed destrukcją. Niestety, rosnąca liczba komórek mikroglejowych nie zapewnia mózgowi ochrony przed starzeniem się. W rzeczywistości, może mu wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Ponieważ w ramach reakcji obronnej komórki mikroglejowe produkują równocześnie tlenek azotu.

W opinii dr. Gu, gdybyśmy zwiększyli liczbę komórek mikroglejowych, to równocześnie zwiększyłaby się ilość tlenku azotu w mózgu, a nadmierna produkcja tego związku prowadzi do zniszczeń komórek mózgowych i sprzyja rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych, w tym Alzheimera, Parkinsona i niedokrwienia mózgu.

Rozwiązaniem dylematu wydaje się być FruArg. Naukowcy z zespołu dr. Gu stworzyli komórkowy model mózgu, po czym monitorowali poczynania komórek mikroglejowych w obecności stresu i FruArg. Po wprowadzeniu FruArg, komórki mikroglejowe "dostosowały się" do stresu, produkując mniej tlenku azotu. Dodatkowo, FruArg wpłynął na zwiększenie produkcji antyoksydantów, które z kolei korzystnie wpłynęły na inne komórki mózgowe.

Eksperyment dowiódł, że czosnek zwiększa oporność mózgu na stres i stan zapalny. W przyszłości zespół zamierza zbadać wpływ FruArg na inne komórki w organiźmie, które powiązane są z chorobami serca, cukrzycą i nowotworami.

Dorota Feluś

fot.condesign/pixabay.com
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama