Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 22:01
Reklama KD Market

AI: w 2014 roku więcej wyroków śmierci, ale mniej egzekucji

W 2014 roku na świecie wydano ponad 2400 wyroków śmierci, o jedną trzecią więcej niż w roku poprzednim, ale za to wykonano mniej egzekucji - informuje w środę organizacja obrony praw człowieka Amnesty International w swoim dorocznym raporcie.

Raport nie uwzględnia Chin, które nie udostępniają swych statystyk.

Zaniepokojenie AI budzi "alarmujący wzrost" kar orzekanych w Egipcie i Nigerii. To właśnie te dwa kraje, gdzie sądy masowo wydawały wyroki śmierci, są odpowiedzialne za wzrost liczby osób skazanych na najwyższy wymiar kary.

W 2014 roku w 55 krajach na świecie wydano 2 466 wyroków śmierci (wzrost o 28 proc. w stosunku do 2013 r.), przy czym o 22 proc. do 607 spadła liczba egzekucji. "Liczby mówią same za siebie: kara śmierci powoli odchodzi w przeszłość" - ocenił sekretarz generalny AI Salil Shetty, cytowany w raporcie.

Pomimo tej pozytywnej tendencji, dyrektor AI Audrey Gaughran jest zaniepokojona liczbą krajów, które orzekają karę śmierci "żeby - jak argumentują - walczyć z terroryzmem czy brutalnymi przestępstwami". "Nie ma dowodu na to, że kara śmierci bardziej odwodzi od popełniania przestępstw czy aktów terroru niż inne kary, jak kara więzienia" - podkreśliła.

I tak zwłaszcza w Egipcie liczba wyroków śmierci wzrosła w ciągu roku ze 109 do 509. "Podczas zbiorowych procesów nierespektowana jest zasada bezstronności" - ocenia AI. W kwietniu w takich procesach na śmierć zostało skazanych 37 osób, a w czerwcu aż 183.

W Nigerii liczba wyroków skazujących na śmierć wzrosła o ponad 500; w 2013 r. wydano ich 141, a w 2014 r. - aż 659. Trybunały wojskowe orzekły najwyższy wymiar kary wobec ok. 70 wojskowych, uznanych za winnych buntu podczas konfliktu zbrojnego z islamistami z Boko Haram.

Choć AI w swym raporcie nie uwzględniła Chin, to wychodzi z założenia, że w kraju tym przeprowadzono tysiące egzekucji, czyli znacznie więcej niż we wszystkich innych państwach wykonujących tę karę razem wziętych. Według Fundacji Dui Hua z siedzibą w USA w 2014 r. w ChRL wykonano około 2400 egzekucji.

W ubiegłym roku egzekucje odnotowano w 22 krajach, tak samo jak w roku poprzednim. Jest to jednak znaczący spadek w porównaniu do 1995 roku, kiedy to AI International odnotowała egzekucje w 41 krajach.

W najnowszych statystykach, oprócz Chin, Nigerii i Egiptu, przodują: Iran (289 oficjalnych egzekucji), Arabia Saudyjska (90) i Irak (61). Amnesty zastrzega jednak, że w Iranie w 2014 r. co najmniej 454 egzekucje zostały uznane za pozasądowe, a więc de facto w kraju tym mogły zostać stracone 743 osoby.

W USA wykonano 35 egzekucji, przy czym po 10 w stanach Teksas i Missouri, a pozostałe w Arizonie, Florydzie, Georgii, Ohio i Oklahomie.

AI podkreśla, że w Korei Północnej, Iranie i Arabii Saudyjskiej kara śmierci służy władzom do eliminowania dysydentów. (PAP)

fot.Paul Buck/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama