W tym sezonie zanotowano już ponad 2,6 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - poinformowano we wtorek na konferencji Flu Meeting 2015. Z zaprezentowanych na niej badań wynika, że tylko jeden na dziesięciu lekarzy wie, jakie są objawy ciężkiego przebiegu grypy.
W tym sezonie (czyli od września 2014 r.) ponad 8,5 tys. osób było hospitalizowanych z objawami grypy (w ubiegłym roku było to 6,1 tys. osób, a dwa lata temu - 10,5 tys.). Najczęstsze powikłania po grypie dotyczą układu oddechowego (90 proc.) i układu krążenia (3 proc.).
Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc zwróciła uwagę, że najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania powikłań grypy są szczepienia. Tymczasem w ostatnich latach wyszczepialność przeciw grypie w Polsce jest na stałym, niskim poziomie i wynosi 3,8 proc.
Przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Oświaty Zdrowotnej prof. Adam Antczak, komentując niski odsetek szczepień, powiedział, że w zachęcaniu do szczepień najważniejsza jest rekomendacja lekarska. "Musimy (...) pracować nad środowiskiem lekarskim czy medycznym, by zachęcało do szczepienia" - dodał.
Eksperci zwracali uwagę, jak szczególnie ważna jest profilaktyka grypy wśród osób chorych przewlekle. Przekonywali, że szczepienia znacznie redukują prawdopodobieństwo powikłań grypy wśród osób z chorobami układu sercowo-naczyniowego: aż o 67 proc. zmniejsza się ryzyko zawału, a prawdopodobieństwo udaru mózgu spada o 55 proc. Szczepienia redukują również o 70 proc. ryzyko hospitalizacji z powodu grypy wśród chorych na cukrzycę.
"Grypa jest jednym z najważniejszych czynników destabilizujących stan cierpiących na choroby przewlekłe np. choroby krążenia, cukrzycę, astmę czy przewlekłą chorobę obturacyjną płuc. U tych chorych szczególnie łatwo prowadzi do hospitalizacji i zgonów. Zaostrzeniom chorób przewlekłych wywołanym przez grypę w prosty i tani sposób można zapobiec" - zauważył prof. Antczak.
Dr hab. n. med. Aneta Nitsh-Osuch, epidemiolog i pediatra, zwróciła uwagę na szczególne zagrożenia związane z zachorowaniami na grypę kobiet ciężarnych - m.in. poronienia, przedwczesne porody, zaburzenia rytmu serca u płodu. Jak powiedziała, ryzyko powikłań i hospitalizacji z powodu grypy wśród kobiet w ciąży jest siedmiokrotnie wyższe niż w generalnej populacji, a 10 proc. pacjentek trafiających do szpitala wymaga leczenia na OIOM-ie.
"Te szczepienia są bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka" - zapewniła dr Nitsh-Osuch. Przypomniała również, że szczepienia przeciw grypie wśród kobiet w ciąży są zalecane m.in. przez WHO oraz Program Szczepień Ochronnych.
W sierpniu i wrześniu 2014 r. w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (który jest inicjatywą niezależnych ekspertów medycznych) przeprowadzono Ogólnopolski Test Wiedzy o Grypie wśród lekarzy, samorządowców i w społeczeństwie.
Badania wykazały, że wiedza lekarzy o grypie jest niewystarczająca - respondenci odpowiedzieli poprawnie na średnio 4,8 z 18 pytań. Okazało się, że lekarze dobrze znają przeciwwskazania do szczepień (88,5 proc.), nieco słabiej znają zasady stosowania leków przeciwwirusowych w leczeniu grypy (63 proc). Jednak mniej niż połowa lekarzy zna wskazania do szczepień wymienione w Programie Szczepień Ochronnych. Tylko jeden na dziesięciu lekarzy wie, jakie są objawy ciężkiego przebiegu grypy.
Jak oceniają autorzy badania, test ujawnił najważniejsze przyczyny niskiego odsetka zaszczepionych przeciwko grypie w Polsce - "generalnie słabą znajomość zagrożenia, jakie stanowi grypa przy jednoczesnej obawie przed szczepieniami, o czym świadczy świetna znajomość przeciwwskazań do szczepień".
Zdecydowanie lepiej w badaniu wypadli samorządowcy i ogół społeczeństwa. W obu badanych grupach ponad 90 proc. osób wiedziało, z jakiego powodu szczepienia przeciw grypie trzeba powtarzać corocznie, a ok. 60 proc. badanych wie, jaki jest skład szczepionek. (PAP)
fot.Allan Foster/Flickr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Reklama