Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 01:30
Reklama KD Market
Reklama

Wytrenowanie a mózg

A oto informacja, która może sprawić, że natychmiast zapiszesz się do klubu fitness - im bardziej jest się wytrenowanym w wieku 40 lat, w tym lepszym stanie jest mózg po skończeniu 60. roku życia.

W ramach badania Framingham Offspring Study, przeprowadzonego przez Uniwersytet Bostonu, na ruchomej bieżni testowano poziom wytrenowania 1271 uczestników, którzy skończyli 40. rok życia. 20 lat później mózgi tych samych osób (już w wieku 60 lat) poddane zostały badaniu MRI i testom sprawdzającym zdolności poznawcze. Okryto, że osobnicy, których poziom wytrenowania w wieku średnim był niski, mieli po osiągnięciu "sześćdziesiątki" mniejsze mózgi w porównaniu z osobnikami, którzy w wieku 40 lat byli dobrze wytrenowani. Dodatkowo stwierdzono, że uczestnicy, których ciśnienie krwi wzrastało najbardziej podczas testu na ruchomej bieżni, osiągali słabe rezultaty na testach sprawdzających funkcje poznawcze, takie jak planowanie i podejmowanie decyzji.

Naukowcy odkryli również, że wyższe ciśnienie skurczowe krwi (wyższa liczba) obserwowane podczas testu na ruchomej bieżni, gdy uczestnicy mieli po 40 lat, przekładało się na mniejszą objętość płata czołowego mózgu i mniejszą objętość istoty białej mózgu (wskaźnik zmian degeneracyjnych wywołanych niedokrwieniem tkanki, z jakiej istota ta jest zbudowana) po skończeniu przez nich 60. roku życia. Wyniki te sugerują, że poziom wytrenowania w wieku średnim ma duże znaczenie dla przyszłości nie tylko ciała, ale i mózgu.

Dorota Feluś

fot.stevepb/pixabay.com

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama