Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 13:07
Reklama KD Market

Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej. W 75. rocznicę wystawa w Muzeum Polskim w Ameryce

Otwarcie wystawy pt.: "Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej" rozpoczęło obchody 75. rocznicy tej tragedii. Ekspozycja wzbudziła ogromne zainteresowanie. W niedzielę 8 lutego uczestnicy uroczystości wypełnili Salę Główną im. Sabiny F. Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA).

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Rodzina Katyńska oraz Muzeum Niepodległości, znajdujące się w Łodzi. Składa się ona z 32 graficznych paneli obrazujących historię zbrodni i masowe egzekucje. Ukazuje także próby odnalezienia prawdy ukrywanej przed narodem polskim w okresie PRL-u.

Zbrodnia katyńska w powojennej historii Polski jest jednym z najbardziej wstrząsających i mało znanych masowych ludobójstw historii XX wieku; żołnierze sowieckiej organizacji partyjnej NKWD zamordowali ponad 22 tysiące polskich jeńców wojennych − oficerów, kapelanów, księży, żandarmów.

Chicagowskie MPA nie ma zbyt wielu materiałów związanych z tym okrutnym fragmentem polskiej historii, ale jest w posiadaniu materiałów dotyczących wysiłków wielu Polaków żyjących na emigracji, którzy próbowali ujawnić prawdę o zbrodni katyńskiej i oddać hołd bestialsko pomordowanym.

Zebranych na uroczystości powitała dyrektor zarządzająca MPA Małgorzata Kot oraz prezes muzeum Richard Owsiany. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Joseph Drobot, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce oraz konsul Robert Rusiecki.

Głównym mówcą spotkania był przybyły z waszyngtońskiego Instytutu Polityki Światowej dr Marek Jan Chodakiewicz.

Wśród wyjątkowych gości znaleźli się także : Betty Uzarowicz, główna organizatorka prezentowanej wystawy i Piotr Uzarowicz reżyser pierwszego anglojęzycznego filmu o zbrodni katyńskiej − „Żona oficera”.

Dodatkowo podczas niedzielnej uroczystości Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce wręczyło Dyplom Honorowy Dzieciom Syberyjskim. Wyróżnione zostały osoby, które jako dzieci przeżyły zsyłkę na Syberię i bezpowrotnie straciły swe dzieciństwo.

W czasie spotkania rozstrzygnięto konkurs na wypracowanie o zbrodni w Katyniu. Trzy pierwsze nagrody pieniężne zostały ufundowane przez fundację Betty Uzarowicz i osobiście przez nią wręczone.

Wystawę "Prawda i pamięć o zbrodni katyńskiej" można oglądać do 11 marca.

Tekst i zdjęcia: Dariusz Lachowski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama