Okazji do tańczenia spodziewa się w tym karnawale prawie jedna trzecia Polaków (30 proc.); zdecydowana większość badanych (63 proc.) nie przypuszcza, by miała ku temu okazję, a 7 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu TNS Polska.
Cztery lata temu - jak przypomina TNS Polska - byliśmy skorzy do tańczenia w karnawale nieco częściej - w styczniu 2011 r. okazji do tańca spodziewało się blisko dwie piąte ankietowanych (38 proc.).
Podczas tegorocznego karnawału częściej będą tańczyć ludzie młodzi (do 40. roku życia) - wśród nich prawie połowa przypuszcza, że będzie miała ku temu okazję.
Według badań TNS Polska, Polacy raczej nie uważają się za wirtuozów tańca, królowe i królów parkietu - swobodnie tańczy wiele tańców jedna trzecia respondentów (33 proc.). Prawie tyle samo osób (36 proc.) deklaruje, że zna tylko podstawowe kroki. Co ósmy Polak uważa, że potrafi tańczyć tylko w grupie (12 proc.). W ogóle nie umie tańczyć 13 proc.
Warto zauważyć - podkreśla TNS Polska - że panie lepiej czują się na parkiecie niż panowie - 39 proc. kobiet uważa, że swobodnie tańczy wiele tańców, natomiast wśród mężczyzn takich osób jest 25 proc. Mężczyźni częściej też niż kobiety deklarują, że w ogóle nie umieją tańczyć (20 proc. wobec 7 proc.).
Na pytanie w sondażu, czy Polacy mają w zwyczaju śpiewać wspólnie przy różnych okazjach, prawie połowa Polaków (46 proc.) mówi, że 2014 r. nie zdarzyło im się śpiewać w grupie.
Jeśli śpiewamy wraz z innymi, to najczęściej w kościele (30 proc.) lub na weselach (19 proc.). W zeszłym roku co dziewiątemu respondentowi (11 proc.) zdarzyło się organizować karaoke w domu lub z rodziną, a 6 proc. zdarzyło się być na imprezie karaoke w lokalu. Śpiew w chórze to zajęcie dla nielicznych - 3 proc. badanych. Również niewiele osób wspomina o wspólnym śpiewaniu w innych okolicznościach (5 proc.).
W 2011 r. nieco mniej osób niż obecnie mówiło, że w ogóle im się nie zdarzyło w ciągu poprzedniego roku śpiewać wspólnie z innymi osobami (37 proc. wobec 46 proc. w 2015 r.). Więcej osób deklarowało natomiast, że śpiewało w innych okolicznościach niż te uwzględnione w liście odpowiedzi (w kościele, na weselu, na imprezie karaoke czy też w chórze) - 22 proc. wobec 5 proc. w 2015 roku.
Sondaż TNS Polska został przeprowadzony w dniach 16-21 stycznia tego roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. (PAP)
fot.geralt/pixabay.com
Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
TNS Polska: blisko jedna trzecia Polaków sądzi, że zatańczy w karnawale
- 02/05/2015 04:58 PM
Reklama