Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 15 listopada 2024 23:45
Reklama KD Market

Powstaje Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika, które będzie kolejną atrakcją turystyczną Torunia, zostanie otwarte za kilka miesięcy w zaadaptowanych XIX-wiecznych zabudowaniach fabryki Gustawa Wesse na Starym Mieście.

Obecnie z historią, zapachem i smakiem słynnych wypieków można zapoznawać się na prezentowanej w podziemiach Domu Kopernika wystawie "Świat toruńskiego piernika". Ciesząca się dużym zainteresowaniem ekspozycja, połączona w warsztatami piernikarskimi, ze względu na niedużą przestrzeń ma jednak ograniczoną formę.

Przed kilkoma laty zdecydowano o stworzeniu muzeum z prawdziwego zdarzenia; jego podstawą będzie wystawa funkcjonująca w domu wielkiego astronoma. Instytucje zajmujące dawną fabrykę na ul. Strumykowej przeniesiono już w inne miejsce, a obiekt poddano modernizacji.

Trwające od połowy 2013 r. roboty budowlane praktycznie zakończone. Budynek z zachowaniem wymogów konserwatorskich został zaadaptowany na potrzeby muzealne. Można już zacząć wyposażanie wnętrz i przygotowanie przyszłych wystaw.



Ekspozycje zajmą kilka kondygnacji. Zwiedzanie muzeum będzie rozpoczynało się od piwnicy, gdzie powstanie wystawa "Piernikowe korzenie - od formy do pieca", przedstawiająca ewolucję sposobów produkcji na przestrzeni wieków. Tu będzie można zobaczyć bogatą kolekcję drewnianych form piernikarskich i dawne piece, m.in. duży piec do wypieku pierników z lat 60. zeszłego wieku, który przekazała Fabryka Cukiernicza "Kopernik".

Na parterze zostanie urządzona sala warsztatowa, w której będą wypiekane pierniki, na piętrze będzie można zobaczyć m.in. aranżacje gabinetu fabrykanta i kuchni z przełomu XIX i XX w., a także sklepów z piernikami i klubokawiarni z czasów PRL. Drugie piętro zajmą biura, magazyny oraz sala wystaw czasowych. Na dziedzińcach, od frontu i z tyłu budynku, staną ławki i donice z kwiatami.

Adaptacja zabytkowego obiektu na potrzeby muzeum kosztowała 4,8 mln zł, z czego 2,8 mln zł stanowiło dofinansowanie unijne, reszta środków pochodziła z kasy miasta.

Otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika, które będzie częścią Muzeum Okręgowego, planowane jest w czerwcu, w czasie obchodów święta miasta.

Pierniki są ściśle związane z tradycją i dziejami Torunia. Historia toruńskich pierników sięga XIV w., a ich nazwę wiąże się ze staropolskim określeniem "pierny", czyli "pieprzny". Do ich wypieku używano mąki, miodu i przypraw korzennych, w tym pieprzu. W rozlicznych zakładach powstawały miękkie pierniki do jedzenia i twarde, ozdobne.

Muzeum Toruńskiego Piernika powstaje w budynkach fabryki, której tradycje sięgają 1763 r. Wówczas Jan Wesse stworzył dużą firmę z połączenia dwóch mniejszych zakładów. Później fabrykę przejął syn Jana - Andrzej, a później właścicielem został wnuk Gustaw. To Gustaw Weese wyposażył zakład w nowoczesne na owe czasy maszyny i nazwał "G. Wesse". Po drugiej wojnie światowej firma została upaństwowiona i funkcjonuje do dziś, obecnie pod nazwą Fabryka Cukiernicza "Kopernik". (PAP)

fot.Wikipedia

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

 

1200px-Traditional_gingerbread_mold_2_(Piotr_Kuczynski)

1200px-Traditional_gingerbread_mold_2_(Piotr_Kuczynski)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama