Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 10:33
Reklama KD Market
Reklama

Komorowski w rozmowie z Poroszenką potępił atak na Mariupol

Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką potępił atak separatystów na Mariupol, którego ofiarą padła ludność cywilna - powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

Jak podkreślił, tematem rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy była też ocena obecnego stadium kryzysu ukraińsko-rosyjskiego i perspektywy rozwoju sytuacji.

Sokołowski poinformował ponadto, że prezydenci umówili się na kontynuację rozmów we wtorek po zakończeniu uroczystości z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Petro Poroszenko ma być jednym z uczestników uroczystości, w której udział wziąć mają przedstawiciele 42 państw, w tym dwunastu prezydentów i pięciu premierów.

W sobotnim ostrzale Mariupola zginęło co najmniej 30 osób, a blisko 100 zostało rannych. Wcześniej w poniedziałek prezydent Komorowski powiedział, że odpowiedź świata zachodniego na wydarzenia w Mariupolu "musi być bardzo zdecydowana". Według niego odpowiedzią Unii Europejskiej powinno być "świadome postawienie kwestii dalszego zaostrzenia sankcji wobec Rosji".

Działania zbrojne na wschodniej Ukrainie zintensyfikowały się w styczniu a prorosyjscy separatyści zajmują obecnie większe terytorium niż wynikałoby to z ustaleń wynikających z rozejmu z września 2014 roku. Rozejm ten jest ustawicznie naruszany. Władze ostrzelanego w sobotę Mariupola oskarżyły o atak prorosyjskich separatystów. Miasto leży przy jedynej drodze lądowej między Rosją a Krymem.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) potwierdziła, że ostrzału Mariupola dokonano z obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów i potępiła go jako „przeprowadzony na ślepo, bezczelny i haniebny” atak. Słowa potępienia napłynęły też z Unii Europejskiej, Polski, Stanów Zjednoczonych, o dialog i położenie kresu wrogości na Ukrainie zaapelował papież.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy opowiedziała się w niedzielę za wprowadzeniem przez Kijów sankcji wobec Rosji oraz za nasileniem międzynarodowych nacisków na to państwo. RBNiO poinformowała po naradzie, że podjęła szereg decyzji, które mają wzmocnić obronność Ukrainy. Podała m.in., że nasili działania antyterrorystyczne oraz utworzy „wojskowo-obywatelskie administracje” w strefie operacji antyterrorystycznej na wschodzie kraju. W poniedziałek rząd Ukrainy zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w obwodach ługańskim i donieckim, w całym kraju ogłoszono stan podwyższonej gotowości (PAP)

Na zdjęciu: Policjant patroluje rejon zniszczony podczas ostrzału Mariupola fot.Sergey Vaganov/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Steven Spielberg in Krakow

Steven Spielberg in Krakow

epa04586769 US director and screenwriter, Oscar winner for the film "Schindler's List", Steven Spielberg in Krakow in Poland, 26 January 2015. On 27 January, Spielberg will take part in the 70th anniversary of the liberation of the former Nazi-German concentration and extermination camp KL Auschwitz in Oswiecim. EPA/STANISLAW ROZPEDZIK POLAND OUT


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama